Hlavní navigace

Prohlášení TV Barrandov k připravovaným změnám mediálních zákonů

[Tisková zpráva] TV Barrandov považuje návrh schválený volebním výborem Poslanecké sněmovny za základ nerovného postavení zavedených a začínajících stanic.

Sdílet

Návrh změn zákona o České televizi a dalších mediálních zákonů, schválených volebním výborem Poslanecké sněmovny ve čtvrtek 16.6. 2001 (Varianta II pracovní verze Komplexního pozměňovacího návrhu k tzv. senátní novele), předpokládá mimo jiné zrušení reklamy na ČT 1 a zavedení tzv. „poplatku za vysílání reklamy“. Tento poplatek v navrhované výši 2% z celkových výnosů z vysílání reklamy mají každoročně odvádět Státnímu fondu České republiky pro podporu a rozvoj České kinematografie pouze provozovatelé vysílání celoplošných plnoformátových komerčních televizí NOVA, PRIMA a BARRANDOV a dále provozovatelé jiných televizních programů nechráněných podmíněným přístupem, do kterých jsou rovněž zařazována kinematografická díla.

TV Barrandov považuje uvedený návrh za základ nerovného postavení zavedených a začínajících vysílatelů, protože „poplatek za vysílání reklamy“ vychází pouze ze sazby výnosů, bez ohledu na situaci začínajících vysílatelů jako je TV Barrrandov.

TV Barrandov, přestože začala vysílat teprve v lednu 2009, hradí stejné náklady na vysílací digitální síť jako zavedené a ziskové televize a nakupuje za obdobné licenční poplatky vysílací práva k programům jako stanice, které působí na českém trhu několikanásobně déle. Stanice je v počátečních letech vysílání plánovaně ztrátová, a tak jí každý obtížně vydělaný milion z prodeje reklamy bude chybět na pokrytí provozních výdajů.

Cílem poslaneckého návrhu má být zajištění dalších zdrojů pro českou kinematografii, ale ve svém důsledku povede ke zhoršení postavení začínajících vysílatelů tím, že jim zavedením 2% poplatku část již tak omezených výnosů získaných reklamou odebere.

TV Barrandov se domnívá, že by návrh měl zohlednit postavení začínajících a dlouhodobě zavedených vysílatelů na trhu a také přínos, který zrušení reklamy na programu ČT 1 přinese zavedeným vysílatelům Nova a Prima.

Pro zavedené vysílatele bude zrušení reklamy na ČT 1 znamenat další významné posílení jejich obchodní pozice na trhu reklamy. I přes pokles jejich podílu na sledovanosti si televize Nova a Prima zachovávají stejný podíl na celkových reklamních výnosech a mají na trhu televizní reklamy výrazně výhodnější pozice (tzv. „performance ratio“), než odpovídá jejich skutečnému současnému výkonu. Omezením obchodní konkurence způsobené odebráním klasické televizní reklamy z programu ČT 1 budou skupiny Nova a Prima (i s jejich novými programy) držet okolo 95% reklamního trhu a bez dostatečné významné alternativy pro inzerenty mohou diktovat podmínky inzerentům a tím účinně blokovat další obchodní rozvoj konkurence.

Prosazení TV Barrandov (a také dalších televizí, které mohou žádat o licence o digitální nekódované pozemské vysílání v blízké budoucnosti a zahájit vysílání po ukončení analogového vysílání) bude na reklamním trhu ještě obtížnější.

TV Barrandov navrhuje, aby nerovné postavení začínajících a zavedených vysílatelů bylo zohledněno v návrhu zákona tak, že od „poplatku z reklamy“ by byly po určitou dobu, počítanou od zahájení vysílání, osvobozeni začínající vysílatelé celoplošných programů i jiných programů bez podmíněného přístupu.

TV Barrandov má rovněž pochybnosti o ústavnosti navrhované novely. Tyto čistě právní argumenty TV Barrandov předloží v samostatném rozboru.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).