Hlavní navigace

Projekt celoevropské gridové infrastruktury EGEE úspěšně skončil, navazuje na něj projekt EGEE II

[Tisková zpráva] Ve dnech 23. a 24. května proběhlo v Ženevě závěrečné hodnocení (tzv. final review) mezinárodního projektu EGEE, do nějž se zapojilo i sdružení českých vysokých škol a Akademie věd ČR CESNET. Z hodnocení realizovaného v rámci oponentního řízení vyplývá, že projekt EGEE splnil všechny své cíle, a proto nic nebrání jeho pokračování v podobě projektu EGEE II.

Sdílet

Dvouletý projekt EGEE (Enabling Grids for E-Science in Europe) byl součástí 6. rámcového programu EU. Oficiálně byl zahájen v dubnu 2004. S rozpočtem přes 35 milionů eur měl za cíl propojit evropské národní, regionální i tematicky orientované gridy do jednotné evropské gridové infrastruktury. Ta je nyní k dispozici akademickým zájemcům o výpočetní nebo datové kapacity. Na řešení projektu se podílelo sedmdesát institucí ze všech zemí Evropy, z Ruska i USA, spolupracovaly na něm i asijské země, např. Japonsko nebo Jižní Korea. Jedinou institucí z České republiky, která se projektu účastnila, je sdružení CESNET, jenž soustřeďuje odborníky a týmy několika dalších institucí, především Masarykovy univerzity v Brně, Fyzikálního ústavu AV ČR, Západočeské univerzity v Plzni a Univerzity Karlovy v Praze.

CESNET se zúčastní i projektu EGEE II, který na projekt EGEE plynule navazuje. Česká republika se stejně jako v případě projektu EGEE bude podílet na všech jeho základních oblastech včetně vývoje middlewaru. V této oblasti bude i nadále jediným účastníkem ze zemí střední, ale i jižní a jihozápadní Evropy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).