Hlavní navigace

Projekt České televize www.diginaves.cz aneb co nového u vás

[Tisková zpráva] Ve snaze rozšířit variabilitu zpravodajského vysílání zahájí Česká televize 1. 1. 2007 nový, v České republice dosud neuplatněný, projekt diváckého vysílání: „www.diginaves.cz aneb co nového u vás…“

Sdílet

Záměrem projektu je vytvoření celorepublikové sítě přispěvatelů, proškolených amatérů trvale žijících v obcích a malých městech po celé republice, kteří se podělí o audiovizuální materiál s bližšími i vzdálenějšími sousedy v oné „globální vesnici“, jejíž podstatnou součástí nepochybně jsou a musí být zpravodajský portál i zpravodajský kanál ČT24. Tím budou zaznamenány drobné události, které z hlediska celostátního zpravodajství a dalšího vysílání nejsou nyní systematicky pokrývány, ale na druhou stranu tvoří každodenní a obvykle intenzivně vnímanou realitu obyvatelstva těchto lokalit.

Redakce zpravodajství ČT přidělila deseti vybraným přispěvatelům malou kameru formátu MiniDV s příslušenstvím, počítač se základním střihovým programem vhodným k editaci tohoto typu příspěvků a zajistila jejich připojení na internet. Přispěvatel by měl po zapracování dodat jednu reportáž týdně v délce 1–3 minuty. Celý systém je konstruovaný tak, že přispěvatel zvládne všechny tři základní profese televizní žurnalistiky: redaktor (reportér), kameraman a střihač. Materiály bude přispěvatel do ČT zasílat prostřednictvím internetové sítě.

Projekt www.diginaves.cz využívá moderních technologií dostupných i amatérským tvůrcům, které při nízkých nákladech a jednoduché obsluze umožňují pořizovat, zpracovat a šířit materiál použitelný pro vysílání v ČT. Tematicky i geografickým rozmístěním přispěvatelů tvoří alternativu ke stávajícímu systému regionálního zpravodajství ČT.

Zpracované materiály budou prezentovány formou videosekvence na internetové stránce projektu – www.diginaves.cz na webu ČT. Vybrané materiály budou zařazovány do specializovaného magazínu, který se bude vysílat na zpravodajském kanále ČT24, v první fázi projektu v periodicitě 1× měsíčně.