Hlavní navigace

Projekt CZ.NICu BIRD získal mezinárodní ocenění

[Tisková zpráva] Praha 11. května 2010 – Jedno z největších internetových peeringových center na světě, londýnský LINX, udělil ocenění LINX Awards 2010 českému projektu BIRD, za jehož rozvojem stojí zaměstnanci Laboratoří CZ.NIC. BIRD je open source software, který v současnosti používá jako route server několik největších světových peeringových center – kromě londýnského LINXu, také například americký PAIX, moskevský MSK-IX, či frankfurtský DE-CIX. LINX ocenění uděluje nejvýše jednou ročně a to vybrané osobnosti nebo organizaci, která se výrazným způsobem podílela na rozvoji přímo centra LINX nebo celého odvětví propojovacích center. Laboratoře CZ.NIC (http://labs.nic.cz/) jsou výzkumným centrem, které provozuje správce české národní domény – sdružení CZ.NIC.

Sdílet

„Z ocenění máme všichni, kteří na projektu pracujeme, velikou radost. LINX Awards platí v rámci celosvětové internetové komunity za jedno z nejrespekto­vanějších ohodnocení. Představuje velké vyznamenání pro práci jak Laboratoří CZ.NIC, tak i českého propojovacího centra NIX.CZ, které bylo mezi prvními peeringovými centry na světě, jež jej nasadilo jako routovací server.“ uvedl Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC, který cenu 10. května v Praze osobně převzal.

Open source routovací démon BIRD vznikl na půdě Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy jako seminární práce tří studentů oboru Informatika. Jedním ze zakladatelů projektu BIRD je právě také Ondřej Filip. K významnému rozvoji projektu došlo před více než rokem, kdy se BIRD stal jednou z prvních aktivit výzkumného a vývojového centra sdružení CZ.NIC – Laboratoří CZ.NIC.

O sdružení CZ.NIC, z. s. p. o.
Zájmové sdružení právnických osob CZ.NIC bylo založeno předními poskytovateli internetových služeb v roce 1998 a nyní má již 69 členů. Hlavní činností sdružení je provozování registru doménových jmen .CZ a 0.2.4.e164.arpa (ENUM), zabezpečování provozu domény nejvyšší úrovně CZ a osvěta v oblasti doménových jmen. V současné době se sdružení intenzivně věnuje rozšiřování technologie DNSSEC, rozvoji systému správy domén a podpoře nových technologií a projektů prospěšných pro internetovou infrastrukturu v České republice. CZ.NIC je členem sdružení EURid, spravující evropskou doménu EU, a dalších obdobně zaměřených mezinárodních společností (CENTR, ccNSO a další). Více informací o sdružení CZ.NIC jsou na internetové adrese www.nic.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).