Hlavní navigace

Projekt IBM „Big Green“ urychlí globální přesun na mainframy s Linuxem

[Tisková zpráva] ARMONK, USA, 1. srpna 2007 – V rámci jedné z nejvýznamnějších transformací svých datových center v této generaci společnost IBM ohlašuje záměr konsolidovat zhruba 3 900 počítačových serverů na zhruba 30 mainframů System z s operačním systémem Linux. Společnost očekává, že nové serverové prostředí spotřebuje zhruba o 80 procent méně energie než stávající konfigurace a přinese v průběhu pěti let významné snížení výdajů za energie, software a systémovou podporu.

Sdílet

ARMONK, USA, 1. srpna 2007 – V rámci jedné z nejvýznamnějších transformací svých datových center v této generaci společnost IBM ohlašuje záměr konsolidovat zhruba 3 900 počítačových serverů na zhruba 30 mainframů System z s operačním systémem Linux. Společnost očekává, že nové serverové prostředí spotřebuje zhruba o 80 procent méně energie než stávající konfigurace a přinese v průběhu pěti let významné snížení výdajů za energie, software a systémovou podporu.

Zároveň tato transformace IBM zajistí flexibilnější IT infrastrukturu, která se snáze přizpůsobí novým potřebám. Iniciativa je součástí v květnu představeného širšího projektu IBM „Big Green“ (Velká zelená), jehož cílem je rapidně snížit spotřebu energie v datových centrech IBM a jejích klientů.

Společnost IBM na ploše přes 743 000 metrů čtverečních (odpovídající 139 fotbalovým hřištím) provozuje největší a nejsofistikovanější datová centra na světě s hlavními centry v amerických státech New York, Connecticut, Colorado, ve Velké Británii, Japonsku a Austrálii. IBM předpokládá, že nová globální infrastruktura pro více než 350 000 uživatelů poslouží jako nepřehlédnutelný příklad probíhající transformace velkých světových podniků směrem ke koncepci špičkových datových center. Od roku 1997 konsolidovala společnost IBM svých 155 strategických datových center do sedmi lokalit.

IBM plánuje recyklaci 3 900 serverů prostřednictvím služeb IBM Global Asset Recovery Services.

Dnešní ohlášení přichází po úžasném růstu segmentu mainframů značky IBM, kdy již pět čtvrtletí po sobě dochází k růstu výnosů a osm navazujících čtvrtletí k růstu MIPs. Podle společnosti IDC v roce 2006 překonaly výnosy z mainframe systémů výnosy z platformy s operačním systémem Microsoft Windows. Schopnost mainframů provozovat nové typy úloh – včetně Linux a Java aplikací – vytváří značné předpoklady, že tento růst bude i nadále pokračovat.

Jak to funguje
Projekt konsolidace využívá schopnosti jednoho systému mainframe chovat se jako stovky nebo tisíce jednotlivých serverů. Tato funkce nazývaná virtualizace – zavedená poprvé společností IBM v prostředí mainframů před více než 40 lety – rozděluje systémové zdroje mainframu, včetně výpočetních cyklů, síťových a úložných kapacit a paměti, mezi mnoho „virtuálních“ serverů. Každý virtuální server funguje jako skutečný, fyzický stroj. Při této migraci bude využita pouze část každého mainframu, takže zde zůstane dostatečný prostor pro budoucí růst.

Díky výměně fyzických serverů za virtuální bude moci IBM snížit náklady v celé řadě oblastí, včetně výdajů týkajících se:

  • Spotřeby energie – díky výměně 3 900 serverů s vlastními napájecími zdroji za 30 mainframů se předpokládá úspora energie v objemu odpovídajícímu potřebám menšího města.
  • Software, který je často licencován podle počtu procesorů – IBM počítá se snížením poplatků za softwarové licence, protože nové mainframy IBM obsahují výrazně méně procesorů než současných 3 900 serverů.
  • Systémové podpory – projekt by měl uvolnit technický personál IBM od úkolů spojených s administrací systémů, takže se budou moci věnovat projektům s vyšší přidanou hodnotou, jako je návrh a příprava řešení pro zákazníky.

Další informace pro novináře včetně podrobností tohoto oznámení, fotografií či videa jsou k dispozici prostřednictvím odkazů: www.ibm.com/pres­s/systemz/con­solidation. www.thenewsmar­ket.com/ibm.