Hlavní navigace

Projekt Mono výrazně usnadní vývoj aplikací pro různé platformy

[Tisková zpráva] Nový kompilátor Visual Basicu umožní vývojářům spouštět v Linuxu a na dalších platformách aplikace původně napsané pro platformu Windows

Sdílet

Praha, Česká republika – 5. března 2007 – Projekt Mono, sponzorovaný společností Novell, oznámil, že vyvinul kompilátor jazyka Visual Basic, který umožní vývojářům softwaru spouštět aplikace vytvořené v jazyce Microsoft Visual Basic na různých platformách bez jakýchkoli úprav kódu. Nový kompilátor Mono Visual Basic umožňuje vývojářům nadále programovat v jejich oblíbeném prostředí Visual Basic/Visual Studio a takto vytvořený kód potom kompilovat a spouštět v nejrůznějších operačních systémech a architekturách jako Windows, Linux a Mac OS. Vývojáři a zákazníci tak získávají silný, flexibilní nástroj pro maximalizaci hodnoty softwaru vyvinutého na zakázku v jejich organizacích.

Visual Basic je jedním z nejpoužívanějších programovacích jazyků na světě. Podle agentury Forrester Research používá Microsoft Visual Basic.NET pro vývoj a údržbu interních aplikací 37 % podniků. Mezi uživateli platformy .NET používá Visual Basic.NET jako jediný programovací jazyk dokonce 59 % uživatelů. (Trends 2006: Language and Platform Adoption, Forrester Research, Inc., březen 2006).

Visual Basic umožňuje vývojářům vytvářet softwarové aplikace, optimalizované pro platformu Windows. Jeho nevýhodou je to, že pro používání těchto aplikací na jakékoli jiné platformě než Windows byly vyžadovány zásadní úpravy. S novým kompilátorem od projektu Mono mohou tyto aplikace nyní běžet na jakékoli platformě. Důkazem nezávislosti na platformě je i to, že samotný nový kompilátor byl napsán ve Visual Basicu.

Projekt Mono se od svého založení soustředí na vytváření vývojové kostry, jež by umožnila používat software na všech nejpoužívanějších serverových a klientských platformách na dnešním trhu. Uvedení kompilátoru Visual Basicu je klíčovým krokem vpřed v tomto procesu. Vývojáři tak už nyní nemusí být odborníky na Linux, aby mohli vytvářet aplikace, které budou na Linuxu snadno fungovat.

„Možnost psát software, který by snadno fungoval na různých platformách, je pro vývojáře už dlouho svatým grálem,“ řekl Miguel de Icaza, viceprezident společnosti Novell pro vývojové platformy a zakladatel projektu Mono. „Kompilátor Mono Visual Basic je zásadním krokem v tomto směru. S využitím svých současných softwarových znalostí mohou nyní vývojáři zasáhnout daleko širší okruh uživatelů a vytvářet aplikace, které budou bez úprav pracovat ve všech hlavních operačních systémech.“

Kompilátor Mono Visual Studio je nyní k dispozici jako součást aktuální verze platformy Mono. Soubory ke stažení a další informace o projektu Mono jsou k dispozici na webu http://www.mono-project.com/Ma­in_Page.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).