„Zájem o Odhalení v zahraničí nás těší tím spíš, že dlouhodobě čelíme nepřízni Rady Českého rozhlasu vůči multimediálním projektům,“ říká ředitel Českého rozhlasu Online Miroslav Bobek. „I když jsme nemohli Odhalení rozvíjet a nezbylo nám, než ho fakticky ukončit, práce a nadšení, které jsme do tohoto projektu vložili, se dál zúročují.“
Zatímco ve školách na západě Kamerunu zaujala knížka pohádek právě děti, jimž je ostatně určena, v pralesních oblastech na jihovýchodě ji se stejným zájmem čtou také dospělí. „Zažili jsme večery, kdy otec rodiny při petrolejce pročítal příběh za příběhem,“ podotýká k tomu redaktorka Českého rozhlasu Leonardo Jana Jirátová.
Jak vysvětluje Ekane Ekane, učitel z Batoke Highschool, „většina Afričanů neví, co jsou to lidoopi, někteří je nikdy neviděli, a český projekt jim umožňuje mít s gorilami opravdový kontakt, vidět je natolik zblízka, až je to zasáhne.“
O knížku gorilích pohádek, která vyšla v angličtině a francouzštině, už projevily zájem další ochranářské organizace, a tak není vyloučeno, že by mohla pomáhat například i gorilám horským ve známé Virunze.
Bezmála na druhém konci světa, v Moskvě, naproti tomu na Odhalení oceňuje tamní veřejnost především humor „trochu jiné reality show“.
„Pražské gorily tu získávají stále více příznivců,“ říká ředitelka Českého centra v Moskvě PhDr. Vlasta Smoláková. „Ostatně s návrhem na uspořádání výstavy Odhalení na prestižním veletrhu nás oslovila umělecká rada moskevského Ústředního domu umělců.“
„Když jsme dokončovali knihu Odhalení – Fenomén, která právě vychází, nečekali jsme, že by do ní mohly přibýt ještě další kapitoly,“ uzavírá Miroslav Bobek. „Minimálně dvě by tam však už nyní bylo potřeba dopsat.“