Hlavní navigace

Projekt rádio d-cz skončil

[Tisková zpráva] V minulých dnech skončil projekt rádio d-cz, který se konal v rámci Zipp - česko-německých kulturních projektů, z iniciativy německé Spolkové kulturní nadace.

Sdílet

V tomto projektu němečtí kurátoři paní Gaby Hartel a pan Frank Kaspar oslovili autory, umělce a rozhlasové stanice z České republiky a Německa, aby společně vytvořili v období od ledna 2008 do podzimu 2009 následujících pět rozhlasových prací:

  • Werner Pöschko a Marek Janáč: Cesty Hanzelky a Zikmunda
  • Miloš Vojtěchovský a Peter Cusack: Nejmilejší zvuky Prahy
  • Steffen Irlingen: Retrotopia
  • Kateřina Šedá a Rolf Simmen: Rozhlasová intervence ve všedním dni
  • Jáchym Topol: Literární reportáž

Rozhlasové hry, dokumenty a umělecké experimenty byly prezentovány v Německu, České republice a Rakousku a umožnily posluchačům nový pohled na přirozený svět toho druhého, na klíčová období v dějinách a na prudký společenský vývoj dneška. Práce „Nejmilejší zvuky Prahy“ Miloše Vojtěchovského a Petera Cusaka obdržela Cenu Respektu za rok 2009 a byla vysílána živě v rámci Sezóny Eurorádia 2009.

Projekt vyvrcholil vydáním dvojjazyčné publikace (anglický a německý jazyk) a sedmi CD se záznamem všech prací.

Za Český rozhlas měl koordinaci projektu na starosti Michal Rataj z Producentského centra, který po návštěvě vernisáže výstavy SOUNDS – Radio / Art / New Music v Berlíně a setkání s německými kolegy řekl: „Celý koprodukční projekt byl hodnocen velmi kladně a zcela jistě dokázal alespoň na některých úrovních sblížit česko-německé rozhlasové reálie. Pevně věřím, že toto byl jen začátek dalších společných projektů, které přispějí ke sbližování kultur v rámci Evropské unie.“

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).