Hlavní navigace

Promění Občan Havel nominaci na Českého lva?

[Tisková zpráva] Třetím nejúspěšnějším filmem roku 2008 se stal podle údajů Unie filmových distributorů dokument Občan Havel. Unikátně zpracovaný projekt, jehož hlavním partnerem a koproducentem byla televize Nova, dosáhl nejen skvělé návštěvnosti, ale navíc dál sbírá různá ocenění včetně cenné nominace na Českého lva.

Sdílet

Praha 5. března 2009 – Nejnovější přírůstky do sbírky cen si snímek odnesl z nominačního večera na výroční filmové ceny Český lev, který se uskutečnil 30. ledna 2009 v pražském kině Lucerna. Kromě ceny kritiky získal Občan Havel také nominaci na Českého lva za dokument roku 2008. Současně si jeden z jeho režisérů Miroslav Janek odnesl cenu Trilobit za přínos dokumentární tvorbě.

Celovečerní projekt režisérů Pavla Kouteckého a Miroslava Janka nahlíží do zákulisí prezidentského období Václava Havla a nabízí unikátní pohled na jednoho z nejvýznamnějších politiků našich novodobých dějin. Od jeho premiéry dne 31. ledna 2008 se až do konce kalendářního roku uskutečnilo 2701 filmových představení, během nichž snímek zhlédlo 159 392 diváků.

Dvouhodinový snímek se představil krátce po premiéře v pražském Palace Cinemas Slovanský dům i na mezinárodním filmovém festivalu Berlinale 2008. Následovala účast na mnoha dalších zahraničních festivalech, mimo jiné v Londýně, dánské Kodani, argentinském Buenos Aires, kanadském Torontu, africkém Durbanu či v čínské Tchaj-peji. Občan Havel byl nominován na cenu Evropské filmové akademie Prix Arte pro nejlepší evropský dokument, na cenu Evropského parlamentu LUX Cinema Prize a koncem listopadu 2008 se stal jedním z vítězných snímků festivalu CPH: DOX v Kodani.

Kromě Občana Havla si televize Nova připisuje v rámci ceny Český lev pro rok 2008 na své konto ještě další dva úspěchy. Nominace na Českého lva 2008 získali i Emília Vášáryová za vedlejší ženský herecký výkon v komedii Nestyda a David Novotný za vedlejší mužský herecký výkon v komedii O rodičích a dětech, na jejichž výrobě se televize Nova rovněž podílela.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).