Hlavní navigace

Prostřeno! Kulinářský týden v Brně

[Tisková zpráva] Pokud se snad někomu zdály poslední cykly pořadu Prostřeno! téměř selankovité, protože se z obrazovky nelinuly emoce a konfrontace, ať sleduje týden z Brna. Severočeši do toho minule už zase šlápli, kam se ale hrabou na Brňáky! Tři ženy a dva muži z jižní Moravy se pohostí, ale i pěkně pozlobí. Sehraje svou roli „nesmrtelná teta“ závist?

Sdílet

Tři z nich jsou zkrátka trochu konfliktnější povahy, každý po svém. Navštívíme jedno hodně skromné spolubydlení, ale také přepychový domeček s bazénem a vodní postelí. Kulinářsky jde o takový šnečí týden plný závitků a rolád i jednoho povedeného italského menu od nejvíce podceňované a nejmladší účastnice, již ostatní vnímají jako nezkušené dítě. Každý všední den bude na Primě opravdu na co se dívat z Brna a okolí.

Pondělí – galantní romantik Petr
Pohledný mladý muž se stará o propagaci brněnského Národního divadla. Snaží se zapůsobit jako rozený gentleman a touží po výhradně ženských soupeřkách. Nezapomene na růže, rámě, přípitky, krásně prostřený stůl. Jenže přijde i další muž; a generačně vzdálený. Miloš je svéráz, který si nebere servítky. Petr má smysl pro poněkud škodolibou legraci, a když opustí vlastní krovy, změní se v hráče a jeho romantický nátěr dostane trhliny. Je opravdu takový gurmán, jak předstírá? Každopádně kuchař je Petr dobrý, milovníci masa si u něj přijdou opravdu na své. Udělá vepřové koleno na jablkách a medu a vyrobí skvělou domácí čokoládu. A ještě něco: dvojnásobný tatínek má doma zcela originální hru, jakou nikdo z jeho soupeřů nezná. A kdo ji vyhraje, dostane volňásky do divadla!

Úterý – nenápadná a nekonfliktní Jana
Mladá maminka dvou dětí se ve svém panelákovém 2+1 pere s místem. Na její kuchyni už poněkud zahlodal zub času a potřebovala by trošku rozšířit. Jana je ale skromná a vypadá vyrovnaně a spokojeně. Poněkud nenápadně působí i její menu. Zato její společenská vědomostní hra pro děti rozpoutá netušené vášně a salvy smíchu! Zatímco se Jana věnuje dalšímu chodu, v jejím obýváku plyne zábava na úkor nejmladší hostitelky týdne. Eva a Petr nemohou svůj smích udržet na uzdě. Miloš brání Moniku jako rytíř a Monika se červená rozpaky. Janino ražniči s kaší a řezy s kiwi a želatinou se v tom škodolibém smíchu téměř ztratí. A je to ražniči, nebo špíz? Hosté se nemohou dohodnout.

Středa – šikovný otloukánek Monika
Jak bude vypadat další den u podceňovaného benjamínka Moniky? Zubní laborantka a skoro dvojnice Terezy Kerndlové žije s přítelem a ještě jedním spolubydlícím v malém půdním bytečku v brněnské čtvrti s pověstí nevábného ghetta. Nemíní zde zůstat navěky a jistě by ráda vyhrála. Přesto nešetří na surovinách pro své italské menu. Koupí čerstvého lososa, tiramisu udělá z mascarpone, boloňské lasagne předvaří, parmazán v její rajčatové polévce podle originální receptury nesmí chybět. Soupeře pečlivá příprava a chutná večeře zaskočí. Ocení ale Moničinu snahu? Mladá hostitelka trošku zápolí s příbory, prostírání má ale v barvách italské trikolory a nezapomene ani na welcome drink. Je to už druhé mojito týdne. Miloš jí fandí, ale co ostatní? Monika připravila vědomostní odvetu. Koho nachytá ona ve středu na švestkách?

Čtvrtek – velmi vtipný důchodce Miloš
Důchodce Miloš je ze svého vaření, které je zcela ve znamení kuřecího masa, pěkně nervózní. Menu je dlouhé, řízne se do prstu a zmrzlina vzdoruje. Kuře však využije dokonale, vykostí ho a upeče dobrou roládu, skelet vyvaří na chutný vývar s domácími nudlemi, předkrm je také z drůbežího masa. Po perných chvílích v kuchyni se Miloš ale zapomene chovat jako hostitel a reaguje jako domácí pán, který si ve svém panelákovém bytě může dovolit cokoliv. Hosty dokonce moří žízní, aby mu „trošku zvláčněli“. Je v bojovné náladě, radí, komentuje a ke všemu opráší úterní konflikt a jako Don Quijote dál bojuje za Moniku, která už o to ani nestojí. Tandem Petr – Eva je z Miloše tak šokovaný, že se dokonce zapomenou rozloučit, i když si předtím připili na mír. Kolik bodů bude Miloše stát napjatá atmosféra a zkratkovité jednání?

Pátek – bonvivánka a pejskařka Eva
Tak na tuhle večeři už jsou všichni pěkně nažhavení. Ještě v pondělí rozvedená advokátka a podnikatelka Eva připadala soupeřům jako živá, veselá a sympatická žena. Nyní jsou hlavně zvědaví na její dům s bazénem a zahradou. Miloš z Lesné si z Evy z Moravan utahuje, že žije v zapadákově, její tři pěstění psi se mu ale moc líbí. Dá Eva do svého předkrmu s plněnými vejci opravdu pravý kaviár? Hosté to očekávají. Zbytek společnosti ji totiž považuje za obávanou favoritku. Nikdo ale není předem vítězem a v pořadu Prostřeno! už vůbec ne. Evina lednice se na chvíli změní v černou díru, kde marně hledá sýr, bez něhož nebude její moravanský měšec ono. Najde ho? Odpustí Monika a Miloš Evě všechny invektivy, až ochutnají její večeři a ovocný salát? A proč se najednou Petr dvoří Monice? Že by taktika na poslední chvíli? Skutečného vítěze brněnského Prostřeno!, u něhož se nikdo nebude rozhodně nudit, poznáte v pátek v 18.00 na Primě.

Recepty hostitelů najdete hned po odvysílání jednotlivých dílů na stránkách pořadu www.iprima.cz/pros­treno. Nebudou chybět ani rady jak být nejlepším hostitelem.