Hlavní navigace

Prozkoumejte Měsíc na Google Earth

[Tisková zpráva] Po Google Earth, Sky, Mars a Ocean teď Google přichází s další novinkou - Google Moon.

Sdílet

Před 40 lety (20. července 1969) celý svět přihlížel, jak posádka kosmické lodi Apollo 11 vystoupila coby vůbec první lidi v dějinách na povrch Měsíce. Na oslavu tohoto historického výročí spouští Google v rámci Google Earth speciální projekt Google Moon. Jedná se o interaktivní trojrozměrný atlas Měsíce, který si uživatelé mohou prohlížet v aplikaci Google Earth 5.0.

Když v Google Earth navštívíte Měsíc, rozprostře se před vámi virtuální měsíční krajina, do níž můžete vyrazit na procházku, na které vás budou provázet astronauti Buzz Aldrin (Apollo 11) a Jack Schmitt (Apollo 17). Vedle toho si budete moci prohlédnout nejnovější modely měsíčních vozítek, které vytvořily týmy soutěžící v Google Lunar X-Prize, pokochat se panoramatickými snímky ve vysokém rozlišení, shlédnout dosud nepublikované video sekvence pořízené na měsíčním povrchu a mnohem víc. Měsíc v Google Earth bude rovněž obsahovat kompletní datové údaje o měsíčním terénu, které dodá Kaguya LALT a které budou sloužit jako základní mapa. Ať už se uživatelé budou chtít dozvědět něco o historii dobývání Měsíce, anebo pokud chtějí získat nějaké základní znalosti o tomto tělese, Moon v Google Earth jim nabídne úžasný, trojrozměrný zážitek.

„Před čtyřiceti lety dva lidé poprvé vstoupili na měsíční povrch. Ode dneška se v jejich stopách mohou vydat prakticky všichni,“ říká produktový manažer Michael Weiss-Malik. „Poskytli jsme stovkám milionů lidí po celém světě naprosto jedinečnou interaktivní 3D prezentaci misí, které podniknuly lodě Apollo.“

Moon v Google Earth je nejnovějším plodem spolupráce mezi Google a agenturou NASA. Cílem tohoto jedinečného nástroje je zpřístupnit informace o Měsíci širokým vrstvám uživatelů, a to v trojrozměrné podobě.

„Dnešní novinka je dalším plodem partnerství mezi společností Google a Amesovým výzkumným střediskem, které začalo v listopadu 2006, kdy jsme s naším sousedem ze Silicon Valley podepsali Smlouvu o výzkumu kosmu,“ říká ředitel Amesova výzkumného střediska S. Pete Worden. „Jsme velice rádi, že se můžeme podílet na této nejnovější kapitole ve snaze společnosti Google zpřístupnit virtuální prohlídky Měsíce všem uživatelům, kteří se dostanou k počítači.“

Kromě satelitních snímků a povrchu lze v Google Moon prozkoumávat následující vrstvy:

  • Satelitní snímky z časopisů – Zde si můžete prohlížet satelitní snímky a popis vybraných oblastí měsíce, jak se objevovaly v „Měsíčním snímku týdne“, což byl projekt Arizonské státní univerzity.
  • Snímky kosmických plavidel – Tato vrstva nabízí snímky pořízené kamerami na lodích Apollo, Clementine a Lunar Orbiter.
  • Mise Apollo – Vraťte se do éry Apolla a podívejte se, kde přistávaly lodě Apollo 11 až 17. Projekt vám nabídne panoramatické snímky ve stylu StreetView, dosud nezveřejněné záběry z filmů Spacecraft a číst si o místech, která astronauti zahlédli při cestě na Měsíc.
  • Prohlídky s průvodcem – Můžete se nechat provést po Měsíci spolu s komentáři, které obstarají bývalí astronauti Buzz Aldrin (Apollo 11) a Jack Schmitt (Apollo 17).
  • Historické mapy – V této vrstvě si můžete prohlédnout geologické a topografické mapy Měsíce, které se používaly při prvních letech.
  • Lidské artefakty – Tato sekce vás seznámí s nejrůznějšími výzkumnými nástroji a věcmi, které člověk zanechal na Měsíci a nabídne podrobné procházky po místech, na nichž se tyto artefakty nacházejí. Jsou to věci pocházející od Američanů, Rusů, Číňanů, z EU, Japonska i Indie. Některé jsou dokonce v 3D provedení.

Chcete-li si vyzkoušet Moon v Google Earth, otevřete si Google Earth 5.0 a přepněte se z „Earth“ do „Moon“ v horní liště. Google Earth 5.0 lze stáhnout z http://earth­.google.com/mo­on

Máte-li zájem o více informací, podívejte se na Oficiální Google Blog http://google­blog.blogspot­.com/2009/07/ex­plore-moon-in-google-earth.html a na Google Lat Long Blog http://google-latlong.blogspot­.com/2009/07/fly-yourself-to-moon.html