Hlavní navigace

Průzkum prokázal nezájem o domény s diakritikou

[Tisková zpráva]

Sdílet

Průzkum prokázal nezájem o domény s diakritikou

Praha, 3. ledna 2005 – Sdružení CZ.NIC, z. s. p. o., které zajišťuje registraci internetových doménových jmen druhé úrovně pod doménou .cz, provedlo mezi držiteli domén průzkum zájmu o domény s diakritikou. Na základě výsledků průzkumu bylo rozhodnuto, že se háčky a čárky do českým domén zatím zavádět nebudou.

Průzkum na zjištění zájmu o zavedení domén druhé úrovně s českými diakritickými znaky
mezi organizacemi aktivně působícími v České republice zadalo představenstvo agentuře Markent, s. r. o. Z celkového počtu 432 oslovených poskytlo 313 kompetentních zástupců své názory, z nichž mimo jiné vyplynulo, že 76 % organizací nemá o zavedení diakritiky do doménových jmen zájem.

1485

Zavedení diakritiky do doménových jmen umožňuje koncept Internationalized Domain Names (IDN), který je v současné době implementován v národních doménách několika evropských zemí, mezi něž patří Polsko, Švédsko, Dánsko, Německo, Maďarsko a další. Sdružení CZ.NIC, z. s. p. o. se přípravám na zavedení IDN věnuje již řadu měsíců, na základě negativního výsledku průzkumu se však rozhodlo tyto práce pozastavit.

„Zavedení háčků a čárek do doménových jmen je zásadní krok. Nechceme ho dělat bez konsenzu s držiteli domén, kterých se dotkne nejvíce. Zachování současného stavu nám dává možnost iniciovat podrobnější diskusi o tom, jakým způsobem by měla být diakritika do domén zavedena,“ říká Tomáš Maršálek, předseda představenstva CZ.NIC, z. s. p. o..

CZ.NIC, z. s. p. o. bude zájem o zavedení diakritiky v doméně .cz, stejně jako aktivity v okolních zemích a dalších státech EU, nadále sledovat. V případě změny současné situace je připraveno práce na projektu IDN obnovit.

Kompletní závěrečnou zprávu z výzkumu je možno získat na http://www.nic.cz (velikost 1,5 MB).


Pro bližší informace prosím kontaktujte:
Mgr. Ondřej Filip
CZ.NIC, z. s. p. o., Lužná 591, 160 00 Praha 6
Tel: +420 235 355 309
E-mail: ondrej.filip@nic­.cz; web: www.nic.cz

O sdružení CZ.NIC, z. s. p. o.
CZ.NIC, z. s. p. o., je zájmové sdružení právnických osob založené 24. května 1998 patnácti právnickými osobami – předními poskytovateli služeb internetu. V současné době má 31 členů a je zapsáno u Magistrátu hl. města Prahy. Sdružení bylo založeno, aby převzalo vedení centrální databáze domén pod hlavní doménou .cz a zajistilo profesionalizaci této služby. Sdružení od 1. 9. 1999 zajišťuje registraci domén druhé úrovně pod národní doménou .cz, provoz jmenných serverů pro doménu .cz a související činnosti. Od října 2003 spolupracuje na těchto činnostech s řadou komerčních registrátorů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).