Hlavní navigace

První český ENUM Day byl úspěšný

[Tisková zpráva] Praha, Česká republika – 13. září 2007 – První český ENUM Day, konferenci o moderní technologii ENUM, rozšiřující možnosti telefonování po internetu, navštívilo celkem 105 posluchačů. Největší zájem projevili návštěvníci o panelovou diskusi a prezentace Jana Růžičky ze sdružení CESNET a Milana Stehlíka ze společnosti Annex Net, po kterých se rozpoutala živá debata mezi posluchači a přednášejícími. Premiérový ročník konference ENUM Day uspořádalo sdružení CZ.NIC, správce české národní domény CZ a domény ENUM.

Sdílet

Na konferenci ENUM Day, která proběhla 12. září v pražské Galerii Louvre, vystoupili zástupci sdružení CZ.NIC, regulačních úřadů, telekomunikačních operátorů využívajících ENUM, výrobců hardwaru podporujícího tento systém, akademických institucí a také správci domén a systému ENUM v Rakousku a Německu. Všechny prezentace z konference ENUM Day budou od 14. září k dispozici na internetových stránkách na adrese http://enum.nic­.cz/enumday.

„Těší nás, že je o ENUM takový zájem a to jak mezi operátory a dodavateli telekomunikačních řešení, tak u koncových uživatelů. Čím více firem a jednotlivců se do systému ENUM zapojí, tím větší přínos pocítí všichni zúčastnění. Na všechny, kteří se k využití technologie ENUM přidají, čeká skutečně revoluční změna v telefonování – volání bez minutových poplatků,“ řekl Pavel Tůma, manažer projektu ENUM ve sdružení CZ.NIC.

„Úroveň samotné konference i její organizace mne příjemně překvapila. Oceňuji i výběr témat jednotlivých přednášek. Posluchač si z nich mohl udělat ucelený obrázek o problematice ENUM jak po stránce technického řešení, tak po stránce organizační i legislativní,“ uvedl Milan Stehlík ze společnosti Annex Net. „Každá konference, která má za cíl přinášet uživatelům něco nového a prospěšného, má smysl. Výjimkou není ani ENUM Day.“

„Děkujeme všem návštěvníkům konference a samozřejmě i přednášejícím z České republiky i ze zahraničí za jejich účast a těšíme se na shledanou na dalším ENUM Day,“ uzavřel úspěšný premiérový ročník konference Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC.

ENUM v České republice
Sdružení CZ.NIC spustilo systém ENUM do komerčního provozu 22. ledna letošního roku, v České republice je zatím zaregistrováno bezmála 2 900 domén ENUM, které reprezentují více než 556 tisíc telefonních čísel. Tento počet domén řadí Českou republiku mezi největší registry domén ENUM na světě. Domény ENUM registruje 11 registrátorů, ve své síti podporují ENUM telekomunikační operátoři IPEX, CESNET, CL-NET a NETWAY. Několik dalších se na podporu volání pomocí ENUM připravuje.

Systém ENUM využívá v současné době z evropských zemí mimo jiné také Velká Británie, Rakousko, Německo, Polsko, Finsko, Rumunsko a Irsko, testovací provoz běží v několika dalších státech. Národní doména ENUM je delegována prakticky ve všech evropských zemích.

O systému ENUM
Systém ENUM využívá výhod běžné i IP telefonie, umožňuje uživatelům pevného i mobilního telefonního čísla zaregistrovat si k tomuto číslu speciální ENUM doménu s informací, jak se na toto číslo dovolat po internetu. Na čísla s ENUM doménou je pak možné volat po internetu zdarma, bez ohledu na to, v síti jakého telekomunikačního operátora se číslo nachází (včetně zahraničních sítí). V České republice pověřilo Ministerstvo informatiky zavedením a správou systému ENUM sdružení CZ.NIC. Více informací o systému ENUM je k dispozici na internetové adrese http://enum.nic.cz.