Hlavní navigace

První dubnový čtvrtek na ČT2

[Tisková zpráva] Nenechte si ujít dva pozoruhodné dokumenty

Sdílet

Děti z Auguststrasse
V rámci cyklu Evropa dnes uvádíme dokumentární film, oceněný hlavní cenou na PRIX CIRCOM Regional. Jeho autoři nás seznámí s několika dosud žijícími pamětníky, kteří své dětství ve dvacátých a třicátých letech prožili v domově pro osiřelé a chudé židovské děti v Berlíně. Tamní vychovatelka se v roce 1934 postarala, aby její svěřenci byli postupně přestěhováni do Palestiny. Její jméno si uvědomuje málokdo, ale skutečnost, že zachránila celou řadu nevinných životů, ji řadí mezi hrdiny, kterým média i historie věnovaly daleko větší pozornost.

Sledujte ve čtvrtek 1. 4. na ČT2 v 15:40 hodin

Kati a blázni
Šestileté trvání Protektorátu Čechy a Morava, vzniklého před sedmdesáti lety, bylo vzrušující i tragickou etapou v našich dějinách. Až na několik historicky významných událostí upadá v zapomnění. Zejména mladší generace ví o tomto období málo nebo téměř nic. Přitom to byla doba, kterou na vlastní kůži poznali někteří naši (stále ještě žijící) současníci. Nebyl to jen čas bojů o přežití, ani jen čas bezuzdné kolaborace s nepřítelem. Lidé chodili do práce, měli své záliby, milovali se, na svět přicházely děti. Snahou tvůrců dokumentu je přiblížit životní pocit člověka té doby a připomenout fakta nesoucí podstatný význam.

Jak se žilo lidem v protektorátních časech mezi lety 1939 – 1945? Kdo byli ti, kteří nám vládli? Kde byly hranice mezi prostou touhou po životě, hrdinstvím a zbabělostí či zradou? Kdo byli kati-diktátoři a kdo blázni-přisluhovači?

Sledujte v dokumentu Vladimíra Štvrtni a Petra Lokaje ve čtvrtek 1. 4. na ČT2 v 17:25 hodin

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).