Hlavní navigace

První globální filmový experiment YouTube je na světě

[Tisková zpráva] Proslulí filmaři Ridley Scott a Kevin Macdonald vyzývají uživatele YouTube, aby zachytili svůj „Život v jednom dni“.

Sdílet

YouTube poprvé v historii spojil síly se světově proslulými filmaři Ridley Scottem a Kevinem Macdonaldem. Společně vyzývají lidi z celého světa, aby v průběhu jednoho dne (sobota 24. července 2010) zachytili zajímavé momenty svého života a nahráli je na http://www.you­tube.com/life­inaday. Z nejlepších příspěvků vznikne první celovečerní dokument, zcela vytvořený uživateli s názvem „Život v jednom dni“. Světová premiéra filmu se uskuteční na filmovém festivalu Sundance v roce 2011.

První globální filmový experiment na YouTube začne 24. července, odkdy bude možné na YouTube umisťovat videa se zajímavými okamžiky života, které uživatelé natočí. Oskary oceněný režisér Kevin Macdonald (Na odstřel, Poslední skotský král, Pád do ticha) z nejzajímavějších sekvencí sestříhá celovečerní dokumentární film. Za filmovou produkci bude zodpovídat proslulý Ridley Scott (Robin Hood, Gladiátor, Černý jestřáb sestřelen) a jeho společnost Scott Free Productions. Autoři nejlepších příspěvků budou uvedeni jako koproducenti filmu a dvacet z nich bude přítomno na světové premiéře přímo na filmovém festivalu Sundance v USA.

Život v jednom dni je další z aktivit na YouTube, které posouvají hranice hudby, umění a teď i světa kinematografie. Příkladem úspěšných projektů, které propojují internet s tradičními formami umění jsou celosvětový YouTube Symfonický orchestr, který si společně zahrál v Carnegie Hall a nedávno vyhlášená soutěž YouTube Play o nejkreativnější videa, na kterém se podílí i Nadace Solomona R. Guggenheima.

„Život v jednom dni bude něco jako časová schránka, která budoucím generacím ukáže, jak se žilo 24. července 2010. Je to jedinečný experiment v oblasti sociální kinematografie. Neexistuje ostatně lepší způsob, jak získat téměř neomezené spektrum videosekvencí, než oslovit světovou internetovou komunitu,“ říká o projektu režisér Kevin Macdonald.

„YouTube komunita již pět let mění způsob, jakým jsou média a jejich obsah vytvářena a sledována“, řekl Erick Schmidt, výkonný ředitel společnosti Google. „Jsme velice rádi, že můžeme spolupracovat s Kevinem Macdonaldem a Ridley Scottem. Velký vděk rovněž patří našemu dlouhodobému partnerovi, filmovému festivalu Sundance, za podporu této globální iniciativy. Nedokážu si představit lepší místo pro premiéru filmu Život v jednom dni než příští ročník tohoto festivalu.“

„Důležitou součástí našeho poslání je podpořit sdílení příběhů z celého světa a poskytnout filmařům platformu pro vyjádření se a experimentování,“ říká John Cooper, ředitel Sundance filmového festivalu. „Jde o skvělý způsob, jakým zapojit YouTube komunitu a divákům na festivalu nabídnout něco zcela nového a nečekaného.“

Firma Scott Free Productions bude na projektu spolupracovat i s Rickem Smolanem, výkonným ředitelem firmy Against All Odds Productions. Tato kalifornská společnost, jež se specializuje na realizaci velkých projektů kombinujících příběh se špičkovou technologií, zajistí distribuci videokamer do odlehlých regionů Země. Tudíž i lidé, kteří žijí ve vzdálených oblastech budou moci nahrát svůj okamžik života. Finální dokument se tak stane mnohem reprezentativnější. Více informací o projektu se dozvíte na adrese http://www.you­tube.com/life­inaday. Na této adrese též můžete 24. července 2010 nahrát své video.

O YouTube
YouTube je nejoblíbenější video platformou na světě, jež umožňuje milionům lidí sdílet a sledovat původní videa. YouTube funguje jako fórum a distribuční platforma, na níž se mohou setkávat miliony lidí z celého světa a vyměňovat si zde své postřehy i zkušenosti. Zároveň slouží jako velice efektivní platforma pro inzerenty, a to nezávisle na tom, o jak velkou společnost se jedná. YouTube má ústředí v kalifornském San Brunu a je stoprocentně vlastněnou dceřinou firmou společnosti Google.

Ridley Scott, producent
Ridley Scott je renomovaný filmař, který během své úspěšné kariéry získal tři nominace na Oskara, naposledy v roce 2002 za film ČERNÝ JESTŘÁB SESTŘELEN. Dále slavil úspěchy s filmem GLADIÁTOR, který získal Oskara, Zlatý glóbus a cenu BAFTA za nejlepší film, anebo s filmem THELMA & LOUISE, který mu v roce 1991 vynesl první nominaci na prestižní ocenění Akademie za nejlepší režii. Z dalších filmů uveďme tituly AMERICKÝ GANGSTER, ŠVINDLÍŘI, DOBRÝ ROČNÍK, průlomový film BLADE RUNNER a klasiku VETŘELEC. Společně se svým bratrem Tonym založil firmu Scott Free Productions, která produkuje široké spektrum filmových a televizních projektů. V roce 2003 byl Ridley Scott za své zásluhy o umění povýšen do šlechtického stavu.

Kevin Macdonald, režisér
Kevin Macdonald je oskarový režisér, jehož první film JEDEN DEN V ZÁŘÍ, natočený s podporou dokumentárního programu při Sundance Institute, získal v roce 2000 Oskara za nejlepší dokumentární film. Jeho druhý celovečerní dokument PÁD DO TICHA, představený na filmovém festivalu Telluride v roce 2003, se stal kasovně nejúspěšnějším dokumentem v dějinách britské kinematografie. Jeho první hraný film POSLEDNÍ SKOTSKÝ KRÁL v hlavní roli s Forestem Whitakerem, rovněž představený na filmovém festivalu Telluride, získal cenu BAFTA za nejlepší britský film a nejlepší adaptaci scénáře. Oskara a cenu BAFTA za svůj výkon v tomto filmu získal rovněž Forest Whitaker. Kevin Macdonald aktuálně pracuje na svém dalším hraném filmu EAGLE OF THE NINTH, v němž se objeví Channing Tatum, Jamie Bell a Mark Strong. Kromě filmu se Kevin Macdonald věnuje psaní do novin a jeho texty se objevily v řadě médií, jako jsou Guardian, Observer a Telegraph.

Sundance Institute
Sundance Institute byl založen Robertem Redfordem v roce 1981. Je to nezisková organizace, jež podporuje původní vyprávění ve filmu a divadle. Institut se těší mezinárodnímu uznání pro své rozvojové programy pro režiséry, scénáristy, producenty, filmové skladatele, dramatiky a divadelníky. Každoročně pořádá Sundance filmový festival v americkém Utahu a podpořil takové projekty, jako byly Angels in America, Boys Don’t Cry nebo Born into Brothels.

O společnosti Google Inc.
Inovativní vyhledávací technologie společnosti Google umožňují každodenní přístup k informacím milionům lidí po celém světě. Google založili v roce 1998 Larry Page a Sergey Brin, dva studenti univerzity ve Stanfordu, a dnes má přední postavení na všech hlavních globálních trzích. Model cílené reklamy, který Google nabízí svým zákazníkům, poskytuje firmám všech velikostí měřitelné výsledky a zároveň rozšiřuje možnosti internetu pro samotné uživatele. Centrála společnosti Google se nachází v americkém Silicon Valley, jednotlivé pobočky pak na různých místech Ameriky, Evropy a Asie. Více informací najdete vždy na www.google.com.

Google Česká republika
Česká pobočka Googlu byla založena v říjnu 2006, nyní dosáhla s partnerem Centrum Holdings 35,4% podílu na trhu vyhledávání (Navrcholu.cz, prosinec 2009). Google od otevření pobočky uvedl na český trh více než 50 lokalizovaných služeb pro české uživatele, a to včetně produktů jako Mapy Google, online kancelář Dokumenty Google, Kalendář Google, Překladač Google, video portál YouTube, prohlížeč Google Chrome nebo operační systém Android. Malé, střední i velké firmy v České republice mají možnost využít online reklamu v rámci vyhledávání a obsahové sítě (Google AdWords) nebo monetizovat svůj vlastní obsah v rámci služby Google AdSense).

Využít též mohou analytické nástroje pro plánování a měření kampaní: Google Analytics, Google Trends, Statistiky vyhledávání Google, Ad Planner, případně nástroj pro tvorbu grafických kampaní (Display Ad Builder).

Společnost Google Česká republika uzavřela desítky lokálních partnerství s klíčovými hráči na trhu v různých oblastech (média, korporátní sektor, enterprise, neziskový sektor atd.) V obchodní oblasti (prodej reklamy ve vyhledávání i v obsahové síti) Google úzce spolupracuje s celou řadou mediálních i internetových agentur v České republice, primárně však s držiteli certifikace Google Certified Company. Více informací na www.googleblog.cz nebo media centru pro české novináře http://sites.pres­satgoogle.com/cz

Technická podpora pro české uživatele
Pro více informací o produktech Google mohou čeští uživatelé kontaktovat komunitu laiků, vývojářů a IT pracovníků na portálu GUG.cz. Jde o externí projekt, který kromě technické podpory ve spolupráci s inženýry z Googlu, nabízí i širokou škálu novinek, diskusních fór a odborných přednášek.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).