Hlavní navigace

T-Systems a Alcatel-Lucent nasadili první komerční 100 Gbit/s linku spojující optické a IP směrovací technologie

[Tisková zpráva] Praha, 27. července 2010 - Společnost Alcatel-Lucent (Euronext Paris a NYSE: ALU) a T-Systems, společnost pro firemní zákazníky skupiny Deutsche Telekom, oznámily, že bylo dosaženo prvního propojení vysoce výkonných datových center v Drážďanech a technické univerzity Bergakademie Freiberg prostřednictvím 60 km linky používající komerční 100 Gbit/s (100G) rozhraní, které využívá IP a optické technologie. Tato jedinečná kombinace umožňuje bezkonkurenční škálovatelnost, výkon a kompatibilitu pro hlavní, přístupové i metropolitní sítě. Data mezi dvěma univerzitami jsou tak zpracovávána v reálném čase a přenášena rychlostí 100G na jedné vlnové délce vůbec poprvé.

Sdílet

Extrémní kapacita 100G komunikačního pásma zajišťuje lepší spolupráci mezi výzkumnými institucemi a bude využita pro zajištění vyspělejších možností k poskytování virtualizovaných služeb a připraví prostor k rozšíření multimediálních aplikačních technologií. Konkrétně tato nová širokopásmová linka vytvoří v datovém centru výzkumné zázemí, ve kterém budou v reálných podmínkách hodnoceny vlastnosti aplikací a služeb požadující dostatečnou šířku komunikačního pásma. Výzkumní pracovníci obou univerzit využívají instalaci ke studiu zdrojových požadavků virtuálních serverů v klastru, paralelních souborových systémů Lustre, řešení síťových úložišť a videokonferenčních aplikací v reálném čase při plném zatížení.

Firemní i koncoví zákazníci Deutsche Telekom používají stále více různorodé a komplexní aplikace. Věda a výzkum na tyto trendy reagují jako první. „Pokud jde o výkon sítě, není pochyb o tom, že jsme na cestě ke ‘gigabitové’ společnosti, která vyžaduje gigabitové sítě. Musíme reagovat na rostoucí poptávku po širokopásmových technologiích dustupných s cenovou optimalizací. Testování nové 100G technologie mezi Drážďanami a Freibergem představuje významný milník na této cestě.“ říká Hagen Rickmann, který je v T-Systems společnosti Deutsche Telekom zodpovědný za inovace a řízení portfolia produktů.

Centrum pro informační služby a High Performance Computing (ZIH) technické univerzity Drážďany a technická univerzita Bergakademie Freiberg budou využívat této síťové technologie nové generace pro testování aplikačních scénářů na bezprecedentní výkonové úrovni. Pro distribuci dat v paralelním souborovém systému Lustre, bude ZIH úzce kooperovat s univerzitou v Indianě v rámci dohody o spolupráci. Další testy zahrnují virtuální servery v klastru, řešení síťových úložišť a videokonferenční aplikace v reálném čase. Zvláštní důraz bude kladen na kvalitu poskytovaných služeb pod vysokým zatížením. Infrastrukturu úložiště dat pro testy poskytla společnost DataDirect Networks (DDN).

„S rostoucím technickým zaměřením výzkumu ve Freibergu, je pro nás High Performance Computing klíčovou technologií. Kromě našich vlastních systémů jsme posíleni díky spolupráci se ZIH. Toto testovací prostředí nám umožňuje vyvíjet a hodnotit budoucí koncepce využití High Performance Computingu v Sasku,“ říká Dr. Andreas Kluge, ředitel výpočetního střediska technické univerzity Bergakademie Freiberg.

Využitím architektury Alcatel-Lucent – High Leverage Network™ (HLN) představuje tento projekt první nasazení sítě, která ilustruje výhody hladké interakce mezi optickými komunikačními systémy a službami IP směrovačů pomocí 100G linek. Jedinečná kombinace nabízí zlepšení v celkovém škálování sítě od dnešních 10G a 40G až po 100G, snížení spotřeby energie a provozní zjednodušení, což jsou hlavní faktory pro řešení transformace páteřní sítě od společnosti Alcatel-Lucent. Klíčovými prvky 100G řešení, implementovaného mezi univerzitou v Drážďanech a Bergakademie Freiberg, je Alcatel-Lucent 1830 Photonic Service Switch, vybavený 100G technologií nové generace, a Alcatel-Lucent 7750 Service Router se 100G rozhraním Ethernet.

„Výzkumy datových center s vysokými požadavky na výpočetní výkon a šířku pásma zavádí tyto technologické inovace jako první“ říká Adolfo Hernandez, prezident společnosti Alcatel-Lucent EMEA a dodává: „Zkušenosti společnosti v oblasti IP směrování a optických technologií jsou určující pro naši jedinečnou pozici na trhu v poskytování 100G technologií, včetně oblastí kolaborativních a cloudových aplikací, které jsou v současné době teprve vyvíjeny.“

Pro více informací o architektuře Alcatel-Lucent High Leverage Network™ (HLN) prosím navštivte www.alcatel-lucent.com/hln.

O společnosti Alcatel-Lucent
Společnost Alcatel-Lucent dodává poskytovatelům služeb, firemní klientele a státní správě na celém světě řešení, která umožňují koncovým uživatelům využívat hlasové, datové a obrazové komunikace. Alcatel-Lucent je lídr v oblasti pevných, mobilních a konvergentních širokopásmových sítí, IP technologií, aplikací a služeb a využívá bezkonkurenčních technických a vědeckých kapacit Bell Labs, jednoho z největších inovačních center v telekomunikačním průmyslu. S pobočkami ve 130 zemích světa je Alcatel-Lucent místním partnerem s celosvětovým dosahem. Společnost Alcatel-Lucent dosáhla v roce 2009 tržeb ve výši 15,157 miliardy EUR, operuje z Francie a její vedení sídlí v Paříži.

O T-Systems
T-Systems patřící do koncernu Deutsche Telekom AG je jedním z vedoucích evropských poskytovatelů služeb a řešení informačních a komunikačních technologií (ICT) pro podnikové zákazníky. Skupina má přes 45.000 zaměstnanců ve více než 20 zemích světa a její výnosy v roce 2009 činily přibližně 9 miliard eur. Služby společnosti T-Systems představují pro zákazníky optimalizaci procesů, zlepšení kvality a snížení nákladů na oblast interních ICT systémů. To ve svém důsledku poskytuje zákazníkům vyšší flexibilitu a možnost koncentrace na jejich hlavní předmět činnosti. www.t-systems.com

O Technische Universität Dresden / Centrum pro informační služby a High Performance Computing (ZIH)
S 35 000 studenty, 4 200 stálými zaměstnanci a více než 400 profesory je TU Drážďany největší univerzitou v Sasku. V první etapě programu German Excellence Initiative byla TU Drážďany jedinou univerzitou ve východním Německu, která se zařadila mezi excelentní výběrové školy. Fakulta informatiky na TU Drážďany je jednou z největších v Německu. ZIH je hlavní vědeckou jednotku TU Drážďany s širokým spektrem výzkumných činností. Infrastruktura ZIH, která je zaměřena na zpracování datově náročných operací, je poskytována všem vědeckým pracovníkům v Sasku. tu-dresden.de/zih

O Technische Universität Bergakademie Freiberg
S jejími čtyřmi hlavními obory – geologické vědy, materiály, energie a životní prostředí – je universita jednoznačně profilována pro řešení konkrétních problémů našeho moderního průmyslového národa. Tento profil garantuje vzdělání na vysoké úrovni v oblasti vědy, techniky a ekonomiky. 5000 studentů TU Bergakademie Freiberg znovu a znovu potvrzuje její špičkové postavení v národním hodnocení. Také patří k nejsilnějším vysokým školám s vnějším financováním. Areál školy nabízí řadu výhod malé univerzity. tu-freiberg.de

O DataDirect Networks (DDN)
Společnost Datadirect Networks je přední světový poskytovatel škálovatelných úložných řešení s vysokou kapacitou a velkou šířku pásma pro vysoce výkonný Grid a Cloud Computing. Více informací najdete na www.datadirec­tnet.com.

O Indiana University
Pervasive Technology Institute (PTI) na Indiana University (IU) je světová organizace věnující se vývoji a poskytování inovativních informačních technologií k podpoře výzkumu, vzdělávání, průmyslu a společnosti. Podporován zčásti 15 000 000 dolarů z grantu od nadace Lilly Endowment, Inc., je PTI postaven na duchu spolupráce a sdružuje výzkumné pracovníky a technology z různých oborů a organizací, včetně katedry informatiky a výpočetní techniky IU v Bloomingtonu, Maurerovy školy práva při IU a oddělení služeb informačních technologií na Indiana University. www.indiana.edu/

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).