Hlavní navigace

První komerční výpočetní síť světa uvedena do provozu – síť je počítačem

[Tisková zpráva] Sun Grid poskytuje vývojářům, vědcům a akademikům snadný a cenově dostupný přístup k výpočetnímu výkonu za 1 dolar na CPU a hodinu

Sdílet

SANTA CLARA, Kalifornie – 22. března 2006, PRAHA – 5. dubna 2006 – Společnost Sun Microsystems, Inc. (Nasdaq: SUNW) oznámila spuštění internetového přístupu ke službě Sun Grid Compute Utility ve Spojených státech amerických. Vývojáři, vědci, badatelé a další uživatelé v USA budou moci prostřednictvím snadno použitelného portálu bezpečně, flexibilně a za nízkou cenu 1 dolar na CPU a hodinu využívat službu Sun Grid, první komerční službu výpočetní sítě na světě. Prakticky nulové překážky přihlášení a odhlášení služby, bez nutnosti uzavírat dlouhodobou smlouvu, umožní uživatelům v rozmanitých odvětvích včetně financí, ropného a plynařského průmyslu, školství nebo přírodních věd uskutečňovat v síti Sun Grid složité výpočetní úlohy a provozovat a vyvíjet aplikace. Uživatelé ve Spojených státech se mohou k pilotní verzi služby Sun Grid připojit na webu www.network.com. „Sun je prvním a jediným dodavatelem IT, který na internetu zpřístupnil věrohodnou nabídku výpočetní sítě,“ řekl Jonathan Schwartz, prezident a provozní ředitel společnosti Sun Microsystems. „Poskytováním výpočetní kapacity jako služby pomáhá Sun Grid vývojářům, akademikům a počítačovým profesionálům optimalizovat dobu potřebnou k dosažení požadovaných výsledků bez investic do informační infrastruktury. Tzv. on-demand computing nyní funguje skutečně podle potřeby – stačí kreditní karta a internetové připojení a zákazník nemusí vstupovat do komplikovaného outsourcingového vztahu.“

„Sun uvedením služby Sun Grid zaujal vedoucí pozici na vznikajícím trhu výpočetních sítí, který představuje dlouhodobou příležitost k růstu. Sun Grid se skutečně dá popsat slovy ‚infrastruktura jako služba‘,“ řekl Vernon Turner, viceprezident a ředitel pracovní skupiny společnosti IDC.

„Oracle se Sunem úzce spolupracuje, aby náš software a produkty On Demand byly pro Sun Grid optimalizovány,“ řekl Juergen Rottler, výkonný viceprezident divizí Oracle On Demand a Oracle Support.

Zákazníci služby Sun Grid
Sun v uplynulém roce spolupracoval se zákazníky z nejrůznějších odvětví, kteří na službě Sun Grid vyvinuli a nasadili aplikace. Jedná se například o tyto zákazníky z různých odvětví:

Přírodní vědy: Applied BioSystems – Díky službě Sun Grid se společnosti Applied BioSystems podařilo zareagovat na nová zjištění v oblasti genomiky a uskutečnit výpočetně náročný průzkum dat při vývoji miliónů nových genomických rozborů za několik dní. Jinak by k tomu potřebovala několik měsíců. „Při hledání nových léků bude stále důležitější rozumět genetickým základům nemocí. Proto je naším cílem zajistit, aby naši badatelé a zákazníci měli přístup k nástrojům a činidlům, která potřebují pro urychlení vědeckého pokroku,“ řekl Francisco M. De La Vega, vědecký pracovník a senior ředitel výpočetní genetiky ve společnosti Applied BioSystems. „Služba Sun Grid nám pomohla dosáhnout tohoto cíle tím, že urychlila vývoj předem navržených rozborů TaqMan® a zkrátila dobu jejich výpočtu ze tří měsíců na šest dní. Díky tomu, že jsme nemuseli kupovat další hardware, společnost ušetřila několik set tisíc dolarů a zároveň jsme zjednodušili správu dat a předávání výsledků.“

Finance: Společnost CDO2 poskytuje inovativní technologii vyhodnocování cen a rizik pro organizace, které obchodují se strukturovanými úvěrovými produkty, a je prvním partnerským poskytovatelem softwaru jako služby na infrastruktuře Sun Grid. Robustní služby simulace rizik, provozované na infrastruktuře Sun Grid, umožňují zákazníkům společnosti CDO2 zpracovávat v řádu minut komplexní tabulky finančních simulací a pohotověji přijímat důležitá podnikatelská rozhodnutí.

Ropný a plynárenský průmysl: Virtual Compute Corporation, poskytovatel vysoce výkonných výpočetních služeb, nadále využívá službu Sun Grid pro poskytování rychlého a snadného přístupu k procesorové kapacitě na vykrytí cyklické poptávky v ropném a plynárenském průmyslu. Virtual Compute Corporation a Sun Grid úspěšně dokazují velkým ropným a plynařským společnostem, že využívání výpočetní sítě může zvýšit kvalitu poskytovaných služeb a zároveň snížit náklady. „Díky službě Sun Grid Compute Utility jsme ušetřili až tři milióny dolarů a podařilo se nám rozjet produkční službu rychleji, než kdybychom si museli poradit sami,“ řekl Edward Hawes, generální ředitel společnosti Virtual Compute Corporation.

Školství: Univerzita Princeton je prvním příjemcem grantu Sun Grid Education, který jí byl udělen v prosinci 2005. Věnovaná kapacita 100 000 procesorových hodin v síti Sun Grid s využitím operačního systému Solaris 10 umožnila Princetonu uskutečnit špičkový astrofyzikální výzkum s rozlišením, které v minulosti kvůli nákladům na potřebný výpočetní výkon nebylo možné. Sun také nedávno oznámil, že daroval 1 milion procesorových hodin celkem deseti univerzitám včetně Univerzity Binghamtonu, Státní univerzity New Yorku, Univerzity Clemsonu v Rutgers, Massachusetts Institute of Technology, Státní univerzity New Jersey, Výzkumné asociace jihovýchodních univerzit, Univerzity Kalifornie v Santa Cruz, Univerzity Minnesoty v Duluth a Univerzity Wisconsin-Madisonu. Každá z nich dostane 100 000 procesorových ho­din.

Dodavatelé softwaru a vývojáři o službě Sun Grid Partneři Sunu a nezávislí dodavatelé softwaru (ISV) vnímají spuštění služby Sun Grid jako příležitost a pracují na portování a implementaci svých aplikací v síti Sun Grid. Více než 60 partnerů včetně společností MSC (Nastran), LSTC (LS-DYNA), Cepstral, Mathspec, Datasynapse, Platform, Turboworx, Gigaspaces a Paremus se už připojilo k partnerskému programu Sun Grid Readiness Offer, v jehož rámci získají rychlý přístup k prostředkům, které jsou třeba k vývoji řešení využívajících technologie výpočetních sítí Sunu. Sun v současné době spolupracuje s mnoha partnery na testování jejich softwaru v síti Sun Grid. Podle plánu by v rámci služby Sun Grid měla být zpřístupněna široká řada komerčních aplikací.

„Provoz aplikací založených na technologii GigaSpaces v síti Sun Grid poskytuje naším zákazníkům výhody jak ve stádiu koncepčního testování, tak v produkčním stádiu,“ řekl Geva Perry, výkonný viceprezident rozvoje podnikání ve společnosti Gigaspaces. „Díky tomu, že je služba Sun Grid tak snadno přístupná, mohou zákazníci rychle provádět koncepční testování ve velkém distribuovaném prostředí, aniž by takové prostředí museli uvádět do provozu vlastními prostředky. A ve fázi produkčního provozu umožňuje kombinovaná nabídka Sun Grid-GigaSpaces zákazníkům podstatně ušetřit náklady, neboť platí jen za hardwarové a softwarové prostředky, které skutečně používají, místo aby museli pořizovat nadbytečnou rezervní kapacitu pro zvládnutí výkonových špiček.“

Sun nabízí zkušební verzi aplikace pro syntézu řeči z textu od společnosti Cepstral. Její pomocí mohou uživatelé převádět své texty nebo vybrané blogy do formátu mp3 pro podcast.

Společnost Callidus Software (Callidus), přední poskytovatel řešení správy podnikových pobídek (EIM) a správy výkonnosti prodeje pro globální firmy ve všech odvětvích, zvolila službu Sun Grid Compute Utility pro hosting svých řešení Callidus On-Demand. Sun Grid jí umožnil poskytovat zákazníkům jedinečně škálovatelnou a bezpečnou službu, která je zároveň vysoce dostupná. Jedná se o první řešení svého druhu na trhu EIM. Program Sun Grid Developer Community, založený v říjnu 2005, podpořil stovky vývojářů a desítky projektů aplikací, které mají běžet v rámci služby Sun Grid. Sun Grid Developer Community se ideálně hodí pro malé a středně velké dodavatele softwaru, podnikové vývojáře a akademické výzkumníky, kteří chtějí optimalizovat své vysoce výkonné, dávkové nebo transakční aplikace pro službu Sun Grid.

Vývojáři, kteří se připojí ke komunitě Sun Grid Developer, získají široké spektrum informací, odpovědí na nejčastější otázky, vzorových aplikací, vyspělých nástrojů a programů, které jim pomohou při přípravě aplikací pro Sun Grid. Když se zaregistrují a připojí k předem kvalifikovaným projektům, získají zdarma 100 hodin pro spuštění, testování a ladění svých aplikací v prostředí Sun Grid. Také budou moci využívat sadu nástrojů pro spolupráci na vývoji softwaru CollabNet Enterprise Edition, jež obsahuje funkce pro správu životního cyklu aplikací a správu zdrojového kódu. Dostupnost

Pilotní verze služby Sun Grid Compute Utility je nyní k dispozici zákazníkům ve Spojených státech prostřednictvím portálu www.network.com. Podrobnější informace o mezinárodní dostupnosti oznámí Sun v příštích měsících.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).