Hlavní navigace

První krok ke zlevnění státních IT zakázek

[Tisková zpráva] Brno, 4.1.2010 - tisková zpráva České pirátské strany

Sdílet

V médiích se pomalu začíná probírat fakt, že i státní IT zakázky jsou předražené. ČPS jakožto strana s velkým zastoupením odborníků si je tohoto faktu vědoma a už dlouho má ve své vizi lék na obě hlavní části tohoto problému.

První částí problému jsou zmanipulovaná výběrová řízení. V IT zakázkách často úředníci zacházejí tak daleko, že přímo v zadání jmenují konkrétní softwarový systém a konkurenční systémy tak vyřadí ze hry. Přitom konkurenční systém může být mnohem levnější a technicky kvalitnější. Řešení této části problému je součástí bodu 3 našeho volebního programu – transparentní účetnictví, povinné zveřejňování všech smluv a dokumentů k výběrovým řízením na Internetu a zákaz tajných dodatků ke smlouvám.

Druhou částí problému je svázání s jediným dodavatelem. Po nasazení uzavřeného softwarového systému je státní správa vydána na milost a nemilost jeho tvůrcům. Pro dodavatele se z provozu takového systému stává zlatý důl, protože přechod k levnější konkurenci znamená ještě řádově vyšší náklady na nasazení nového systému než státní správa platí za předraženou údržbu. Řešením této části problému je povinnost dodavatele předat softwarový systém vytvořený na zakázku v rámci státní zakázky včetně zdrojových kódů (tedy jako open source). Státní správa pak velmi snadno může provozovatele systému kdykoliv změnit bez nákladů na nákup nového systému.

Jaroslav Kučera, předseda jihomoravských pirátů přidal komentář: „ U open source software může řešit problémy kdokoliv, kdo umí programovat. Není třeba se spoléhat na původního dodavatele a je možné jej následně nahradit někým, kdo poskytne lepší podmínky."

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).