Hlavní navigace

První licence na poskytování veřejné hlasové služby udělena

[Tisková zpráva]

Sdílet

První společností, které Český telekomunikační úřad udělil licence nezbytné ke vstupu na trh veřejných hlasových služeb, se stal Aliatel a.s.

Poslední den roku 2000 je nejen posledním dnem milénia křesťanství, válek, páry a Járy Cimrmana, ale také posledním dnem monopolního trhu veřejných hlasových služeb. Od 1. 1. 2001 si mohou uživatelé telefonních přístrojů – zatím pouze v obchodním segmentu – volit svého operátora; koncový zákazník dostane svou příležitost až o půldruhého roku později.

Telekomunikační společnosti se na vstup do dosud monopolního prostředí připravují po všech stránkách. Naprostou nezbytností pro podnikání na trhu veřejných hlasových služeb je splnění řady legislativních a technologických podmínek. Jednou z nejdůležitějších je získání licence na zřízení a provozování veřejné telekomunikační sítě a licence poskytování veřejné telefonní služby prostřednictvím této sítě, jež uděluje Český telekomunikač­ní úřad.

První společností, které byly obě licence – tedy 1) telekomunikační licence ke zřizování a provozování veřejné telekomunikační sítě a 2) licence k poskytování veřejné telefonní služby prostřednictvím veřejné pevné telekomunikační sítě – uděleny, se stal Aliatel a.s. Udělení těchto licencí představuje historický mezník ve vývoji českého telekomunikačního trhu směrem ke zdravému liberálnímu prostředí.

Společnost Aliatel se na poskytování veřejných hlasových služeb – zejména pro business segment – připravuje dlouhodobě a zodpovědně. Ještě před získáním licencí byla uzavřena smlouva s dodavatelem špičkových hlasových technologií a v současné době probíhají intenzivní jednání o propojovací dohodě s Českým Telecomem. Stav příprav nás opravňuje k tvrzení, že na českém telekomunikačním trhu existuje minimálně jedna silná a připravená společnost, která výrazně zasáhne do dalšího vývoje veřejných hlasových služeb.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).