Hlavní navigace

Prvni navrh licence EUPL - vyzva k pripominkovani

[Tisková zpráva]

Sdílet

Prvni navrh licence EUPL – vyzva k pripominkovani

Praha, 14. 7. 2005 – Program IDABC, který je řízen Evropskou komisí, uveřejnil návrh textu Veřejné licence EU (European Union Public Licence – EUPL). Tento návrh vznikl z důvodů obav, že současné široce užívané open-source licence (např. GPL) nesplňují legislativní rámec EU. Evropská komise má zájem nabídnout software, ke kterému drží autorská práva veřejnosti, zejména pak veřejnému sektoru pro jeho vlastní potřeby. Domnívá se proto, že vytvoření takové EUPL je nezbytné, pokud k tomuto kroku má dojít.

„Domníváme se, že je nutné, aby text EUPL byl předložen české open-source komunitě, aby ta měla možnost představit svůj názor na vznik takové licence a zde bude ochotna tuto licenci uznávat.“ doplnil Josef Hruška, pracovník odboru evropské integrace a mezinárodní spolupráce Ministerstva informatiky ČR. Rovněž IDABC vytvořil v rámci e-Government Observatory fórum, kde se může veřejnost k návrhu vyjadřovat.

Vytvoření návrhu EUPL předcházela analýza současných OS licencí, kterou lze nalézt na http://europa­.eu.int/idabc/ser­vlets/Doc?id=211­97 s názvem Open Source Licensing of software developed by the European Commission, popř. na Open Source Observatory IDABC.

Vyzýváme proto tímto českou komunitu kolem OSS/FS, aby se vyjádřila k této licenci a zasílala nám případné návrhy a poznámky týkající se EUPL. Kontaktovat nás můžete na adrese eupl@oss.cz.

Samotnou licenci naleznete v sekci Dokumenty webových stránek sdružení OSS Alliance.