Hlavní navigace

První propojení na bázi IPv6 v České republice

[Tisková zpráva]

Sdílet

První propojení na bázi IPv6 v České republice

Sdružení CESNET propojilo svou síť CESNET2 se sítí společnosti 6COM. Toto propojení je vůbec první na území České republiky, které bylo uskutečněno prostřednictvím síťového protokolu IPv6. Ten by měl během několika let na Internetu nahradit v současnosti využívaný komunikační protokol IP.

IPv6 je následníkem komunikačního protokolu IP, který je používán pro datové přenosy v Internetu. Cílem jeho tvůrců bylo vyřešit hlavní nevýhody předchůdce, tedy protokolu IP. Těmi jsou například malý adresní prostor, z nějž vyplývá nedostatek adres, neexistence QoS (kvality služeb) nebo bezpečnost vzdáleného přístupu.

(Více na www.cesnet.cz/ip­v6/)

Sdružení CESNET bylo založeno vysokými školami a Akademií věd ČR za účelem provozování národní sítě pro vědu a výzkum. Je financováno z prostředků Rady vlády pro vědu a výzkum a svých členů. Sdružení je řešitelem výzkumného záměru Vysokorychlostní síť národního výzkumu a její nové aplikace. V současné době provozuje gigabitovou síť CESNET2. Právě díky této pozici a dalším aktivitám ve výzkumu v oblasti telekomunikačních a internetových technologií je sdružení CESNET zástupcem České republiky v projektu GÉANT, na jehož realizaci se aktivně podílí. (Více na www.cesnet.cz)

Společnost 6COM (se sídlem na Slovensku) se zabývá vývojem IPv6 aplikací, soustřeďuje se na co největší usnadnění postupného přechodu na protokol IPv6. Společnost také provozuje distribuovanou síť IPv6 serverů „Access to Six“, která umožňuje uživatelům jednoduše se připojit na IPv6 infrastrukturu i přes stávající protokol IPv4. Na rozdíl od ostatních podobných služeb si však uživatelé mohou vybrat bod IPv6 sítě, který je jim geograficky nejbližší a ke kterému mají nejlepší spojení. Síť v současnosti operuje v České republice, na Slovensku, v Německu, Holandsku, Polsku, Maďarsku, Dánsku a v USA. V současnosti je spojení realizováno tzv. tunelováním přes současnou IPv4 infrastrukturu, ovšem do budoucna společnost plánuje přechod na přímé IPv6 propojení jednotlivých bodů. (Více na www.xs26.net )

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).