Hlavní navigace

První rok czechAcceleratoru: zkušenosti i rýsující se kontrakty účastníků

[Tisková zpráva] úspěšné start-up firmy se podělily o své zkušenosti s ředitelem sekce EU, výzkumu a vývoje MPO a generálním ředitelem czechInvestu

Sdílet

Praha, 15. října 2010: Technologický akcelerátor agentury CzechInvest CzechAccelerator pomohl za půlrok svého působení v Kalifornii čtyřem českým start-upům k rozjezdu nové éry jejich podnikání. Nejnověji firmám Cognitive Security a E&S Software, které se z tříměsíčního pobytu v podnikatelském inkubátoru v Silicon Valley vrátily teprve před pár dny. Včera mohly své zkušenosti a rozjednané obchody představit řediteli sekce EU, výzkumu a vývoje ministerstva průmyslu a obchodu Petru Očkovi a generálnímu řediteli CzechInvestu Miroslavu Křížkovi.

„Program CzechAccelerator je vynikajícím příkladem toho, jak může moderní stát pomáhat svým podnikatelům. Dobré nápady díky němu dostávají prostor, aby se mohly dál přirozeně rozvíjet a současně jim program pomáhá proniknout na severoamerický trh, který patří k těm nejkonkurenčnějším. Jsme relativně malá a otevřená ekonomika silně zaměřená na export. Abychom zajistili i budoucí konkurenceschop­nost, je potřeba vybudovat znalostní ekonomiku založenou na inovacích. Cesta k ní vede právě přes podporu kreativních technologických firem,“ říká Martin Kocourek, ministr průmyslu a obchodu.

„Je to teprve rok od chvíle, kdy CzechInvest otevíral svoje zahraniční zastoupení v Silicon Valley a upozorňoval, že právě tato kancelář bude úplně jiná. Prostory v jednom nejznámějších podnikatelských inkubátorů na světě jsme pronajímali s myšlenkou, že si je nechceme nechat jenom pro sebe. Naopak, doufali jsme, že se nám podaří rozběhnout program, který umožní nadějným českým firmám teleportovat se z České republiky do Křemíkového údolí, a po dobu tří měsíců tam vytvářet cenné kontakty a dojednávat obchody. BoldBrick, Imagemetry, Cognitive Security a E&S Software – firmy, které využily příležitosti nabízené CzechInvestem, jsou důkazem, že se nám ten program podařilo nastavit správně,“ vysvětluje generální ředitel CzechInvestu Miroslav Křížek.

Prostory CzechAcceleratoru byly slavnostně představeny v říjnu 2009, v dubnu 2010 přivítaly první účastníky. Do konce června tohoto roku proběhla dvě výběrová kola, která do Silicon Valley vyslala dohromady čtyři společnosti z oblasti IT a vývoje softwaru. Účastníci druhé výzvy programu, firmy Cognitive Security a E&S Software, přiletěly ze Silicon Valley teprve před pár dny.

CzechAccelerator pomáhá nadějným českým firmám především z oblasti informačních a komunikačních technologií, biotechnologií a čistých technologií, které chtějí najít zahraničního partnera pro své podnikání, ať už ve formě vstupu cizího kapitálu nebo v podobě navázání spolupráce. V rámci programu získají úspěšní zájemci bezplatný pronájem kancelářských prostor a služeb, především však snadný přístup k potenciálním strategickým partnerům, ke špičkovým poradcům nebo taky možnost účastnit se pravidelných networkingových akcí s investory a dalšími lidmi, kteří mohou pomoci akcelerovat jejich podnikání.

CzechAccelerator je součástí podnikatelského inkubátoru Plug and Play Tech Center v kalifornském Sunnyvale, kde sídlí přes 250 start-up firem zejména z oblasti internetu, mobilních i bezdrátových technologií a sociálních sítí. Právě v Sunnyvale nebo jeho nejbližším okolí mají svá sídla nebo klíčová vývojová centra nejvýznamnější IT firmy světa jako Google, Sun Microsystems nebo Microsoft.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).