Hlavní navigace

PRVNÍ ROZHLASOVÝ POŘAD S TITULKY

[Tisková zpráva] Dne 30. října 2008 Vám pustíme to, o čem mnozí z Vás slyšeli, ale málo kdo měl možnost si to opravdu poslechnout. Od 20:00 hodin uslyšíte českou katastrofickou rozhlasovou hru Požár v opeře. Ihned po ní bude následovat Válka světů, unikátní rozhlasový pořad v anglickém jazyce s českými titulky, které se budou zobrazovat na internetu během vysílání.

Sdílet

„Poprvé v historii Českého rozhlasu nabízíme posluchačům kombinaci digitálního streamu a rozhlasového pořadu s titulky, které budou – spolu se zvukem – k dispozici na stránkách www.rozhlas.cz/le­onardo,“ uvedl šéfredaktor Českého rozhlasu Leonardo Luboš Veverka.

Válka Světů je adaptací románu H.G. Wellse a vznikla v říjnu 1938 ve studiu americké společnosti CBS (Clumbia Broadcasting System). Autorem adaptace je Howard Koch a režisérem Orson Welles. „Jedná se o nejslavnější rozhlasovou hru všech dob, která byla odvysílaná na vlnách CBS právě dne 30. 10. 1938. Miliony posluchačů zpanikařily v domnění, že byly USA skutečně napadeny mimozemskou civilizací nebo přinejmenším německou armádou,“ uvedl autor metody titulkování rozhlasových pořadů a redaktor Českého rozhlasu Leonardo Marek Janáč.

Sedm let před Válkou světů vysílal katastrofickou rozhlasovou hru i Československý rozhlas. Pod názvem Požár v opeře ji připravil spisovatel Jan Grmela. Senzační hra posluchače rovněž velmi vzrušila. Jsou dochována svědectví, že Pražané z pražských vyvýšenin hledali místo odkud stoupá dým právě hořící opery.

Oba pořady odvysílá Český rozhlas Leonardo na internetu (www.rozhlas.cz/le­onardo), v pozemním digitálním vysílání DVB-T (multiplex A Českých radiokomunikací) a na satelitu v DVB-S (CS Link).

Český rozhlas Leonardo je digitální a internetová stanice zaměřená na popularizaci vědy, techniky, přírody, historie a medicíny. Vysílá tematické magazíny, rozhovory s osobnostmi české vědy a diskuse na aktuální témata. Na adrese www.rozhlas.cz/le­onardo stanice nabízí zvukový archiv svých pořadů, podcasty, aktuality, články, fotogalerie, videa a audiovizuální prezentace.