Hlavní navigace

Ptáčata České televize nominována na evropskou cenu Civis Media

[Tisková zpráva] Ptáčata, oceněná Gypsy Spirit 2010 jako Čin roku, zabodovala v evropské soutěži televizních a rozhlasových pořadů pro integraci Civis Media Prize. Unikátní dokumentární seriál České televize a zároveň první česká docu-soap vypráví smutné i veselé, ale především autentické příběhy dětí z okraje společnosti.

Sdílet

Třináctá epizoda nazvaná Letem ghettem zaujala porotce v hlavní vyhlášené kategorii a Česká televize tak poprvé bojuje o cenu v rámci dvacetileté historie této soutěže, které dominují především západoevropské televize. Porotci sérii označili za velmi důležitou, příkladnou, strhující a dojemnou.

Ceny v jednotlivých kategoriích bude 26. května v rámci vysílání ARD/Das Erste předávat německý spolkový prezident Christian Wulf a předseda Evropského parlamentu Jerzy Buzek.

Šestnáctidílný seriál Ptáčata aneb Nejsme žádná béčka uvedla ČT vloni na podzim. U příležitosti Mezinárodního dne lidských práv získal 10. prosince 2010 ocenění Gypsy Spirit 2010 v kategorii Čin roku, jehož vyhlašovatelem byla Sekce pro lidská práva Úřadu vlády ČR v rámci vládní Kampaně proti rasismu 2010.

V seriálu televize veřejné služby Ptáčata se netradičním způsobem představují děti, které hned v útlém věku zažily rasismus na vlastní kůži. V rámci středoevropského vysílání jde o výjimečný a vůbec první případ žánru tzv. docu-soap, dokumentárního seriálu, který navíc ukazuje svět očima osmiletých dětí.

Prvním impulsem pro jeho vznik byla petice. Rodiče dětí, které nejsou romské, v ní odmítli dát své potomky do stejné třídy s dětmi romskými. Autoři se rozhodli o dětech odsunutých předsudky na okraj společnosti natočit dokumentární seriál. V něm se děti díky malým kamerám staly spolutvůrci zprávy o svém životě. Daly tak majoritě šanci poznat svět „viděný“ jinýma očima. Díky natáčení prožívaly humorné i dramatické chvíle.

Tvůrci Kamila Zlatušková a Ladislav Cmíral pokračují v natáčení seriálu. Diváci budou mít možnost se s malými hrdiny za několik let znovu setkat a dozvědět se víc o jejich životních osudech.

Více informací o celé sérii včetně odvysílaných epizod: www.ptacata.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).