Hlavní navigace

Půjčky – potácení nad propastí dluhů

[Tisková zpráva] PRAHA (9. černa 2009) – Zadluženost českých domácností stále roste. Půjčky jsou na byty i auta, ale také na spotřební zboží, dovolené či dárky. Kdo vydělává na tom, když klientovi neposkytne úvěr banka? To je hlavní téma dalšího vydání pořadu Bod obratu zpravodajské televize Z1. Diskutovat budou Michal Skořepa z České národní banky, Dušan Hradil z ministerstva financí, Daniel Hůle ze společnosti Člověk v tísni, Jan Lener z Broker Consulting, Aleš Janků z Provident Financial a Vlastimil Turza z České obchodní inspekce.

Sdílet

Zadluženost domácností je dnes typickým znakem nejen české ekonomiky. Každá domácnost u nás dluží v průměru dvě stě tisíc korun. Kde si půjčujeme peníze nejčastěji? A co když úvěr neposkytne banka? Půjčky, dluhy, ale i nápady politiků jak řešit lichvu, budou zajímat moderátora Jana Ziku.

Banky jsou k žadatelům o půjčky přísné. Klienti, kteří u nich neuspějí, končí u společností, které jim slibují rychlé úvěry bez dokazování příjmů a ručitele. Často tak ale skončí v kruhu brutálních úroků, lichvy a nakonec i exekuce. Jak se vydělává na chudých? A jak na bohatých, než budou chudí?

A jakou roli v tom má hrát stát? Nejen na to odpoví ekonom ČNB Michal Skořepa, vedoucí oddělení Ochrana spotřebitele Ministerstva financí ČR Dušan Hradil, Daniel Hůle ze společnosti Člověk v tísni, Jan Lener z Broker Consulting, Aleš Janků, ředitel vnějších vztahů Provident Financial a právník ČOI Vlastimil Turza.

Třetí vydání hodinového pořadu Bod obratu vysílá Z1 ve středu, 10. června ve 21:05. Reprízu je možné sledovat ve čtvrtek 11. června ve 12:35 a v sobotu 13. června v 11:05. Záznam diskuse bude také na internetové adrese www.z1tv.cz v sekci Archiv.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).