Hlavní navigace

Rada ČRo chce podat trestní oznámení na příznivkyně projektu Odhalení

[Tisková zpráva] Rada ČRo se na svém dnešním zasedání – jako obvykle – zabývala stížnostmi a požadavky veřejnosti. Neobvyklý je ale závěr, ke kterému dospěla. Zástupci tří iniciativ – Gorily on-line v ohrožení, ProWave o.s. a NECHCEME PŘELADIT (nemáme kam) - už delší dobu upozorňují na nedostatky v práci Rady (ustanovení předsednictva v rozporu se zákonem, omezování účasti veřejnosti na svých zasedáních atd.).

Sdílet

„Včera jsme se na Radu ČRo obrátili s požadavkem na zveřejnění právnických posudků o údajném porušení zákona generálním ředitelem Kasíkem,“ uvedla zástupkyně iniciativy Gorily on-line v ohrožení Jana Hajduchová. „A zároveň chceme, aby zveřejnili i konkrétní údaje o hospodaření Rady. Domníváme se totiž, že se někteří radní neoprávněně obohacují díky svým funkcím, do nichž jsou jmenováni v rozporu se zákonem.“ Přestože se o tytéž skutečnosti zajímá i Kontrolní výbor poslanecké sněmovny, reakce Rady na tyto požadavky je naprosto šokující – namísto aby uvedli svoje jednání do souladu s právním řádem, chystají se podat na zástupkyně iniciativy Gorily on-line v ohrožení trestní oznámení pro pomluvu. Bude Rada žalovat i Kontrolní výbor PSP?

Zasedání Rady Českého rozhlasu mělo dnes dramatickou předehru. Už ráno vyvolal rozruch pokyn pro zaměstnance Českého rozhlasu, který je upozorňoval na to, že hlavní vchod do budovy bude v odpoledních hodinách uzavřen kvůli veřejnému zasedání rady ČRo. Věc pak musel uvést na pravou míru mluvčí ČRo René Zaoral, který uvedl, že „Veřejnost se bude moci jednání rady zúčastnit do naplnění kapacity sálu. To je 21 míst pro veřejnost a šest míst pro novináře,“. Rozhlas podle mluvčího nabízel radním větší sál s kapacitou pro více zájemců z řad veřejnosti, ale radní ho odmítli. Jedná se o hrubé porušení Zákona o Českém rozhlase, který jednoznačně stanoví, že zasedání rady jsou veřejná.

Už na lednovém zasedání Rady došlo k zamezení vstupu veřejnosti na zasedání Rady – přestože tato jsou ze zákona veřejná. Dnes se tato situace opakovala, na zasedání rady nebylo vpuštěno nejméně 15 osob. Management rozhlasu nabízel pro zasedání rady prostory s větší kapacitou, ti je ale odmítli. „Nezbyde nám, než řešit tuto aroganci moci soudní cestou.“ řekl zástupce ProWave o.s. Jan Vávra.

Vlastních problémů má přitom Rada ČRo víc než dost. O hospodaření Rady ČRo se zajímá kontrolní výbor Poslanecké sněmovny, na stole předsedy sněmovny leží řada žádostí o odvolání Rady ČRo, veřejnost podepisuje petici za její odvolání.

Na začátku naší snahy oslovit radu ČRo bylo znepokojení, způsobené rozhodnutím o ukončení multimediálního projektu Odhalení v listopadu loňského roku. Multimediální projekty se staly předmětem diskuze i na dnešním zasedání Rady. Postupné odkrývání pozadí celé kauzy především to, jakým způsobem se Rada ČRo staví k účasti veřejnosti na svých zasedáních a jak zachází s jejími požadavky nás přesvědčilo, že tato Rada neslouží Českému rozhlasu, ale naopak mu ubližuje. Proto budeme i nadále trvat na tom, že tato Rada ČRo musí být odvolána.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).