Hlavní navigace

Rada vlady pro vyzkum vyvoj a inovace ignoruje free soft

[Tisková zpráva] ČPS: Rada vlády pro výzkum vývoj a inovace vyřadila software poskytovaný bezplatně z výsledků výzkumu a vývoje. Placený software zůstává.

Sdílet

Plzeň – 30.3.2010 – tisková zpráva České pirátské strany

Software poskytovaný bezplatně je po několik desítek let platnou součástí komunikace v informatické komunitě a i jeho využití v praxi je podobně časté jako u software placeného. Vývojáři software poskytovaného bezplatně tvoří skupinu v mnoha směrech otevřenější než samotná akademická komunita vědců a mají přinejmenším stejně intelektuálně náročný cíl. Software poskytovaný bezplatně plně naplňuje charakteristiky nezávislého výzkumu a vývoje s veřejným publikováním výsledků, v tomto směru je dokonce často sporné jeho zařazení jako výsledku aplikovaného výzkumu.

RVVI v novém návrhu hodnocení výzkumu a vývoje hodlá jako platnou položku zařadit pouze software, jehož použitím byl vydělán alespoň 1 mil. Kč. „Tím se český výzkum a vývoj distancuje od svého nejpřirozenějšího neinstituciona­lizovaného partnera a zároveň od velkého množství přirozeně vznikajících poznatků,“ uvedl ve vyjádření pro ČPS k rozhodnutí RVVI Doc. Dalibor Štys, ředitel Ústavu fyzikální biologie Jihočeské univerzity. „Vyzýváme RVVI aby přehodnotila svůj názor a zařadila software poskytovaný bezplatně zpět do hodnocených výsledků výzkumu a vývoje,“ dodal Jiří Rezek, místopředseda ČPS.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).