Hlavní navigace

V POŘADU RADIO 1 ON STAGE SE PŘEDSTAVÍ DAVID ORLOWSKY TRIO

[Tisková zpráva] V úterý 13. září ve 22:00 odvysíláme v pořadu Radio 1 On Stage záznam koncertu hudebního seskupení David Orlowsky Trio, které zahrálo loni v říjnu ve Španělské synagoze v rámci festivalu Struny podzimu. Trio se představilo v sestavě: David Orlowsky – klarinet, Jens-Uwe Popp – kytara a Florian Dohrmann – kontrabas.

Sdílet

Talent Davida Orlowského, který se původně věnoval bicím nástrojům, objevil „král klezmeru“ Giora Feidman, který ho po účasti na svém interpretačním kurzu neváhal označit za svého nástupce a vystoupil s ním i na několika koncertech. Mladý klarinetista studoval u Charlese Neidiche na Manhattan School of Music v New Yorku a v roce 2008 získal prestižní německou hudební cenu Echo Classic v kategorii Klasika bez hranic. Zvítězil v celé řadě interpretačních soutěží a spolupracoval např. s Gidonem Kremerem na Kremerově festivalu v Lockenhausu.

Jak jeho debut s názvem Noema, tak další album Nessiah se staly vyhledávaným koncertním zážitkem po celém světě. David Orlowsky je autorem většiny skladeb a osobně navrhuje pro své trio rafinovaná aranžmá, která se současně vyznačují jasnou a hravou řečí lidové hudby. Společně se svým ansámblem pracuje s jazzovými i klasickými hudebními prvky a přetváří je ve vlastní, jedinečnou hudební řeč plnou nových a kontrastních spojení.

Festival Struny podzim letos již v rámci svého 16. ročníku opět nabídne možnost vidět a slyšet etablované interprety v nových a netradičních hudebních souvislostech, s žánrovými či repertoárovými přesahy. Festival 26. září zahájí Dee Dee Bridgewater a mezi dalšími umělci se představí například houslový virtuos Thomas Zehetmair, jazzový kontrabasista Avishai Cohen či mezzosopranistka Vivica Genaux. Informace o festivalu jsou dostupné na www.strunypod­zimu.cz