Hlavní navigace

Radio Wave musí zpátky do éteru!

[Tisková zpráva] Stanice ČRo 4 - Radio Wave čelila již pár měsíců po svém spuštění (tj. 13.ledna 2006) prvním útokům na legitimitu jeho vysílání. V dalších měsících se krize Wave stále prohlubovala a samotný Český rozhlas s ní zacházel jako s nepotřebným alternativním dítětem. Vlastní matka (mateřská společnost) bije svoje vlastní dítě. V dnešní společnosti to není nic výjimečného. Proč by ovšem měly být koncesionáři sponzory něčeho podobného, co snad bylo předem určeno k potratu?

Sdílet

Stanice byla spuštěna začátkem roku 2006. Tehdy byl při tiskové konferenci v Českém rozhlase jedním z nejfrekvento­vanějších dotazů: Kdy bude stanice vysílat celoplošně? Jaké má pokrytí? Otázky mohly znít možná předčasně. Nicméně se spouštělo rádio, které bylo místo pro mladé spíše pro Prahu, kde je v dnešní době pět různých rádií na jeden metr čtvereční. Otázka o celoplošném vysílání, proto byla poměrně logická.

Nelze ovšem opomenout ani to, že rádio začalo vysílat s takřka nulovou podporou. Na začátku přitom šlo o zcela novou značku, o které je potřeba budovat podvědomí. Naproti tomu se v posledních měsících investují statisíce do její marketingové podpory, která po přepnutí do „digitální zdi“ nemá žádný význam. Vlastně jde o naprostý marketingový i managerský nesmysl. Radio Wave například nebylo do dnešního dne podpořeno ani barterovou dohodou s Českou televizí. Při správném jednání managmentu přitom mohl Český rozhlas využít vlastních kanálů a stanici v podstatě zadarmo zpropagovat. Můžeme tak jen doufat, že nebylo v plánu stanici v tichosti spustit za každou cenu. Místo toho Wave dostal největší kampaň v podobě spekulací, obviňování, vypnutí nebo nevypnutí. Důsledkem je, že po vypnutí stanice z analogu přišla o většinu posluchačů, z nichž někteří ani nevědí, že stanice ještě existuje. Připravujeme oficiální průzkum, který by měl toto tvrzení potvrdit.

Současný odhad investic do projektu ČRo 4 – Radio Wave činí více jak 70 miliónů korun. Jde o veřejné finance – koncesionářů. Je tedy důležité se zamyslet nad tím, zda bylo s financemi nakládáno správně a efektivně. Dovedete si představit jinou společnost, která vybuduje značku za desítky milióny korun a následně ji svým jednáním a vnitřními spory deklasuje? Je nepochopitelné, že v dnešním tržním světě je něco podobného možné.

Prvním útokem na projekt se stal zásadní spor o oprávněnost vysílání na frekvenci 100,7 FM. Při troše dobré vůle by problém zřejmě šel řešit. Místo toho se projekt Radia Wave stal nástrojem vnitro rozhlasových bojů. Vnitro rozhlasový boj je příliš průhledný na to, aby ho radní popírali. Při současném jednání vypadá kauza jako boj o křeslo generálního ředitele Českého rozhlasu. Rada ČRo se místo konstruktivně chová destruktivně a rozhodně není vyslancem koncesionářů. Čitelná je spíše politická hra v modrých košilích. Je pravda, že i pan ředitel Kasík nese podstatnou část odpovědnosti za kauzu Wave a celkové nezvládnutí situace. Oficiální zpráva o vypnutí stanice z analogu ovšem přichází zaměstnancům zhruba 14 dní před vypnutím. Je tedy rozhodnuto. Přes rok trvající kauza s frekvencí a „mediální nejistota“ v týmu Radia Wave je vyřešena.

„Vy nám taky šéfe!“
Jedním ze zásadních prohlášení posledních dní jsou slova ředitele ČRo – Region Střední Čechy Jana Mengera, která zazněla na veřejné diskuzi v Divadle Archa: „Vysílat z Cukráku na 100,7 FM jsme nepotřebovali, protože jsme postupně spustili vysílače v Berouně a Benešově a letos na podzim ještě navíc další v Mělníku“. Laickým pohledem bychom si jeho slova mohli přeložit tak, že frekvence je navíc a volná. Proč tedy Český rozhlas ani Rada, která je zástupcem koncesionářských poplatníků neohlídala a nepodržela investice v řádech desítek milionů korun? Nejde přeci o malé peníze. Nabídněte vedení nějaké mediální společnosti a její dozorčí radě investici 70 milionů korun a koukejte na to, jak vaší investici potápějí. Zde bych možná udělal reklamu novému českému filmu „Vy nám taky šéfe!“, tam je něco podobného znázorněno.

Obvinění Radia Wave z fašismu
Zřejmě nemá cenu toto obvinění dále komentovat. K veškerým informacím vám můžeme doporučit pouze server Digizone.cz, který se kauze podrobněji věnuje. O největší propagaci slova fašismus se totiž postarali sami radní! Kladné je, že donutili mladé lidi a posluchače Radia Wave zamyslet se nad nebezpečím tohoto vyznání. Horší je, že svým povrchním jednáním a rétorikou namalovali na čela své mladé generace hákový kříž. Rada chybu přiznala a vyvodí z ní důsledky. Výsledek bude přitom zřejmě strohý, odejit bude za špatný překlad pan Vogl a nebude zaplacena odměna za neprofesionální překlad.Tím je veškeré pochybení ke kauze Wave vyřešeno. Nemůžeme ovšem stále přijmout celkové jednání rady Českého rozhlasu v Ostravě, což považujeme za „Návrat do minulosti“.

KAUZA WAVE: „Jde o vážné pochybení nejen radních Jiřího Floriana a Antonína Zelenky, Dany Jaklové, programového ředitele Richarda Medka, ale také vedení celého Českého rozhlasu. Bez důsledků k celé kauze Wave není šance na změnu v přístupu ČRo.“ Robin Čumpelík

Veřejnoprávní rádio pro mladé
Již teď je všem jasné, že jednou se veřejnoprávní rádio pro mladé do éteru vrátí podobně jako je tomu v sousedních státech a zemích Evropy, kde podobná rádia pro mladé úspěšně fungují. Otázkou je, jestli to bude Wave a případně v jaké podobě. Špatné je, že už nyní se připouští další možné investice a opětovné budování značky. Jestli se bude čekat na dobu digitalizace, tak je další otázkou, jestli má Wave v digitálu se současným balíkem ročních investic význam. Pan Medek v jednom z rozhovorů hovoří o experimentu, ten by měl v rámci Českého rozhlasu vypadat alespoň podobně jako Evropa2.cz (blogy,tv,foto­alba,playlisty, atd.).

Asi nejvýstižnější k tomuto tématu je oficiální reakce ředitele Dušana Vanča ze Slovenského rozhlasu 4 – Rádia FM: „Rádio_FM pozorne sleduje situáciu v Českom rozhlase, ktorá sa dotýka existencie jeho štvrtého okruhu – Rádia Wave. Dovoľujeme si vysloviť znepokojenie nad odporúčaním Rady ČRo odstrániť Wave z terestriálneho vysielania, ku ktorému prišlo kvôli nejednoznačnému výkladu zákona o Českom rozhlase. Tento typ rádia je aj napriek silnému konkurenčnému prostrediu a existencii alternatívnych rádií v Prahe nespochybniteľnou platformou, ktorú Český rozhlas musí mať, a ktorá vytvára adekvátny protipól k privátnym médiám iba prostredníctvom vysielania v FM pásme. Znemožnením najjednoduchšieho spôsobu príjmu z pohľadu poslucháčov, rozhlas nenávratne stráca schopnosť reagovať na potreby najmladšej generácie. Veríme, že odchod Rádia Wave z pražského éteru nie je definitívny a dúfame, že Rada ČRo prehodnotí výklad zákona o ČRo a zváži jeho možný návrat na frekvenciu 100,7 MHz.“

DALŠÍ INFORMACE A REAKCE OČEKÁVEJTE NA NOVÝCH INTERNETOVÝCH STRÁNKÁCH!

V PÁTEK 21.11.2008 OD 13:45 HODIN PROBĚHNE U PŘÍLEŽITOSTI FESTIVALU MIXER (AREÁL SVIT BUDOVA Č.12) VEŘEJNÁ DISKUZE SE STUDENTY UNIVERZITY TOMÁŠE BATI NA TÉMA: VYSÍLÁNÍ VEŘEJNO PRÁVNÍHO RÁDIA PRO MLADÉ. ZÁROVEŇ PROBĚHNE OFICIÁLNÍ ZAHÁJENÍ PROVOZU INTERNETOVÝCH STRÁNEK, KTERÉ MAJÍ MLADÉ LIDI INFORMOVAT O CELÉ KAUZE RADIA WAVE. STRÁNKY REAGUJÍ NA OBVINĚNÍ RADIA WAVE Z PROPAGACE FAŠISMU, SHRNUJÍ A POPISUJÍ JEDNOTLIVÉ BODY KAUZY, PŘINÁŠÍ REAKCE VÝZNAMÝCH OSOBNOSTÍ I NECENZUROVANÉ NÁZORY A INFORMACE.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).