Hlavní navigace

Radiokomunikace se snaží nalézt způsob minimalizace rušení televizního vysílání

[Tisková zpráva] (Praha, 3. srpna 2007) - České radiokomunikace a Česká televize projednaly výsledky měření rušení signálu analogové televize v příhraničních oblastech České republiky a shodly se na budoucím postupu jeho řešení. Jednání se uskutečnilo poté, co byly vyhodnoceny výsledky zkušebních měření, které Radiokomunikace prováděly v postižených lokalitách ve spolupráci s Českým telekomunikačním úřadem (ČTÚ).

Sdílet

Výsledky měření byly porovnány s matematickým modelem a na jejich základě byly vybrány konkrétní oblasti, pro které je nutné stanovit nový analogový kmitočet. Rušení bylo potvrzeno v deseti lokalitách. Naopak v pěti lokalitách, kde rušení předpokládal matematický model, se neprokázalo.

„Jako první přeladíme oblast Jindřichovic pod Smrkem, kde jsou k dispozici vhodné frekvence,“ řekl dnes Ing. Martin Roztočil, ředitel úseku vysílacích služeb RADIOKOMUNIKA­CE a.s.

Postup řešení v dalších oblastech bude záviset na projednání s ČTÚ. Náhrada zarušených televizních frekvencí v německém příhraničí závisí především na tom, zda budou v příslušných místech k dispozici volné vhodné kmitočty. „Jsem přesvědčen, že ČTÚ se bude divákům v postižených oblastech ze všech sil snažit vyjít vstříc. Problémům bohužel nešlo předejít, protože až do okamžiku spuštění digitálního vysílání v Německu nebyl znám skutečný dopad rušení na našem území, což nyní po proměření už v zásadě známe. Nicméně se může dále v příhraničí měnit v závislosti na zahájení digitálního vysílání postupně u všech našich sousedů,“ dodal Roztočil.

„České televizi šlo o to, aby diváci v daných lokalitách nepřišli o možnost příjmu jejího vysílání, proto jsme iniciovali spolupráci ČT a Radiokomunikací na urychleném řešení situace,“ dodal Rudolf Pop, ředitel techniky České televize.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).