Hlavní navigace

Rady pro podnikání v horších časech

[Tisková zpráva] 3. 11. 2008, Ostrava — Internetový portál Na volné noze zveřejnil na svých stránkách www.navolnenoze.cz rady, jak co nejlépe připravit podnikání na období hospodářské recese. Podle provozovatele portálu Roberta Vlacha je tato iniciativa motivována snahou reagovat na množství dotazů od znepokojených podnikatelů. Rady jsou proto formulovány tak, aby vedly k uvážlivému jednání. Jejich znění je následující:

Sdílet

Obstarejte si kvalitní informace — Začněte pravidelně sledovat důvěryhodné zdroje ekonomických zpráv. Nepodléhejte panice a důležitá rozhodnutí dělejte až na základě lepšího porozumění nové situaci.

Chraňte své úspory — Postarejte se, aby byly vaše peníze i po dobu krize v relativním bezpečí. Běžných účtů se zatím riziko netýká, ale některé finanční produkty ohroženy být mohou. Máte-li našetřeno více, hrozba inflace vás asi donutí část prostředků investovat.

Přezkoumejte rizika — Včasná prevence rizik je často levnější než řešení na poslední chvíli. Podívejte se na své podnikání s odstupem a ujasněte si, jak by vás mohla tato krize ohrozit. Reálnou hrozbou je pokles poptávky, růst inflace a cen.

Snižte své závazky a pohledávky — Počítejte s možností zhoršení platební schopnosti odběratelů a věnujte více pozornosti jištění pohledávek. Pečlivě hlídejte vlastní tok peněz, abyste se nedostali do dluhů a mohli s přehledem splácet své závazky.

Omezte náklady na minimum — Projděte všechny své nákladové položky a zbavte se všeho nepotřebného. Usnadní vám to vytvoření finanční rezervy pro případ nouze. Škrty by měly samozřejmě zahrnovat také postradatelné osobní a rodinné náklady.

Nakupujte s rozumem — Dobře si rozmyslete každou investici s ohledem na poměr cena/výkon. Investujte do kvalitní propagace, abyste zmírnili pokles poptávky, a naopak zvažte pozastavení finančně náročných projektů bez okamžitého přínosu.

Zaměřte se na jádro podnikání — Otřesy způsobené krizí musí bez vážné úhony přestát zejména jádro vašeho podnikání. Proto se nerozpakujte opustit v případě potřeby vedlejší činnosti ve prospěch záchrany toho, co vás skutečně živí.

Posilujte dobré vztahy — Krize prověří kvalitu vašich vztahů se zákazníky a obchodními partnery. Méně práce, to je také více času na těsnější spolupráci. Všechny problémy zvládnete lépe v rámci fungující profesní komunity.