Obstarejte si kvalitní informace — Začněte pravidelně sledovat důvěryhodné zdroje ekonomických zpráv. Nepodléhejte panice a důležitá rozhodnutí dělejte až na základě lepšího porozumění nové situaci.
Chraňte své úspory — Postarejte se, aby byly vaše peníze i po dobu krize v relativním bezpečí. Běžných účtů se zatím riziko netýká, ale některé finanční produkty ohroženy být mohou. Máte-li našetřeno více, hrozba inflace vás asi donutí část prostředků investovat.
Přezkoumejte rizika — Včasná prevence rizik je často levnější než řešení na poslední chvíli. Podívejte se na své podnikání s odstupem a ujasněte si, jak by vás mohla tato krize ohrozit. Reálnou hrozbou je pokles poptávky, růst inflace a cen.
Snižte své závazky a pohledávky — Počítejte s možností zhoršení platební schopnosti odběratelů a věnujte více pozornosti jištění pohledávek. Pečlivě hlídejte vlastní tok peněz, abyste se nedostali do dluhů a mohli s přehledem splácet své závazky.
Omezte náklady na minimum — Projděte všechny své nákladové položky a zbavte se všeho nepotřebného. Usnadní vám to vytvoření finanční rezervy pro případ nouze. Škrty by měly samozřejmě zahrnovat také postradatelné osobní a rodinné náklady.
Nakupujte s rozumem — Dobře si rozmyslete každou investici s ohledem na poměr cena/výkon. Investujte do kvalitní propagace, abyste zmírnili pokles poptávky, a naopak zvažte pozastavení finančně náročných projektů bez okamžitého přínosu.
Zaměřte se na jádro podnikání — Otřesy způsobené krizí musí bez vážné úhony přestát zejména jádro vašeho podnikání. Proto se nerozpakujte opustit v případě potřeby vedlejší činnosti ve prospěch záchrany toho, co vás skutečně živí.
Posilujte dobré vztahy — Krize prověří kvalitu vašich vztahů se zákazníky a obchodními partnery. Méně práce, to je také více času na těsnější spolupráci. Všechny problémy zvládnete lépe v rámci fungující profesní komunity.