Hlavní navigace

Rakovina: čas strachu i naděje

 Autor: Pixabay.com
[Tisková zpráva] Česká televize se ve svém pravidelném publicistickém pořadu Fenomén dnes věnuje tématu – Tabu kolem rakoviny.

Sdílet

Slovo rakovina automaticky vyvolává strach ze smrti. Po kardiovaskulárních chorobách je druhou nejčastější příčinou úmrtí v Česku i v Evropě. Navíc počet nádorů v Česku roste a dlouhodobě držíme světový primát v četnosti rakoviny tlustého střeva a konečníku. V poslední době nebezpečně přibývá také nádorů prsou a prostaty. Naopak ubývá zhoubných nádorů plic a žaludku. Hlavně se ale daří snižovat úmrtnost, která u nás byla jedna z nejvyšších. Zajímali jsme se, proč tomu tak je a v jakém stavu je česká onkologie. Jak podstatné je o nemoci začít mluvit nahlas, v čem se rakovina liší od jiných chorob a jak tuto diagnózu prožívají sami nemocní. Do svého života nás pozvali tři pacienti, kteří jsou příkladem, že je možné včas rozpoznat příznaky nádoru a dokonce i po léčbě žít a dál bojovat. Mluvili jsme i s příbuznými o tom, jak se dá takto vážné onemocnění blízkého člověka snést a co jim pomohlo.

Příběhy nemocných i názory onkologů přináší půlhodinová reportáž redaktora Petra Kopeckého a režisérky Simony Oktábcové – Fenomén dnes, premiéra 15. 11. 2007 na ČT1 a 17. 11. 2007 na ČT24.

Fenomén dnes je týdeník Redakce aktuální publicistiky, který se na obrazovkách prvního programu České televize poprvé objevil první čtvrtek toho roku. Pětadvacetiminutové publicistické reportáže jsou vždy dílem tvůrčí dvojice reportér a režisér a věnují se především nejrůznějším současným problémům obyvatel ČR. Pohled na sledovaný jev je pak představen v širších souvislostech, což dovoluje mimo jiné i délka pořadu. Takovýto formát publicistického pořadu je v současnosti viděn pouze v České televizi. Vznik 52dílného projektu umožnila Evropská komise grantem na výrobu televizních pořadů.

Vedoucí dramaturgyní pořadu je Andrea Majstorovičová.

Fenomén dnes každý čtvrtek 21,50 na prvním programu ČT.

Více o pořadu naleznete www.ceskatelevize.cz/fenomendnes, kde probíhají také chaty s autory reportáží, diskuze diváků a materiály vztahující se k odvysílaným reportážím.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).