Hlavní navigace

Rally v České republice jsou bezpečnější díky ONI

[Tisková zpráva] Systém ONI české společnosti NAM system díky nepřetržitému monitoringu vozidel a možnosti datové komunikace závodních posádek s centrálním dispečinkem zvyšuje bezpečnost všech účastníků českých rally. Novinka: stav a polohu soutěžních speciálů mohou online sledovat také diváci a příznivci motoristického sportu, a to prostřednictvím stránek www.RALLYzive.cz.

Sdílet

Společnost NAM system dnes veřejnosti představila další rozšíření unikátního monitorovacího systému ONI, který již od března 2008 v ČR sleduje pohyb a stav vozů na tratích rally, a stará se tak o vyšší bezpečnost závodních jezdců. Nově budou moci některých jeho výhod využít také všichni příznivci a diváci rally. K údajům ze systému ONI o poloze soutěžních vozů budou mít přístup prostřednictvím běžného webového rozhraní. Na adrese www.RALLYzive.cz již bude k dispozici průběh celé Barum Rally 2008, která se koná od 22. do 24. srpna v okolí Zlína.

Systém ONI se v tuzemské rally využívá od března 2008, kdy byl poprvé nasazen v úvodním závodu Mezinárodního mistrovství ČR, ve Valašské rally. ONI systém umožňuje kontinuální sledování všech soutěžních vozidel na území pokrytém signálem mobilní sítě T-Mobile Czech Republic, poplachové zprávy jsou navíc přenášeny také záložní privátní rádiovou sítí. Speciální palubní komunikační jednotka instalovaná v automobilu je totiž kromě GPS modulu, akceleračního čidla a ovládacích prvků vybavena jak GPRS modemem, tak rádiovým vysílačem. Díky tomu jsou informace o nárazu a neplánovaném zastavení, či žádost o pomoc odeslány na dispečerské pracoviště rally i z míst, kde není dostatečná kvalita mobilního signálu.

K nasazení podobného systému jsme se rozhodli během minulého roku. Naším hlavním cílem bylo zvýšení bezpečnosti všech účastníků automobilových rally konaných na území ČR, říká Radovan Novák, generální sekretář Autoklubu ČR, který zaštiťuje pořádání rally v České republice. Jsme rádi, že naše technologie, kterou jsme vyvíjeli od roku 2003 a která úspěšně chrání přes 2 000 objektů více než čtyřech stovek našich klientů, nyní může také pomoci zachraňovat lidské životy při českých rally, dodává Alan Fabik, obchodní ředitel společnosti NAM system, která systém ONI vyvinula. Pavel Dolejš, ředitel prodeje nehlasových služeb a služeb s přidanou hodnotou společnosti T-Mobile, uzavírá: Pozitivní přínos tohoto řešení jak pro závodní posádky, tak i pro diváky je nesporný. Těší nás, že si NAM system pro jeho přípravu a provoz vybral právě náš partnerský program, v jehož rámci spolupracujeme již s bezmála 70 firmami.

Systém ONI již od začátku výrazně pomáhá dispečerům rally při detekci a lokalizaci posádek v nesnázích, či řešení mimořádných událostí na tratích rychlostních zkoušek. Dosud byl nasazen na šesti rally a pěti sprint rally, v jejichž rámci bylo monitorováno celkem 941 závodních vozů na 127 rychlostních zkouškách. Úspěšně detekováno bylo 47 nehod z 56 (84%), v případě nedetekovaných nehod byl dispečink upozorněn na mimořádné události přivoláním pomoci následujících závodních vozů. Dále bylo nahlášeno 171 neplánovaných a 36 plánovaných zastavení a zasláno 29 žádostí o pomoc. Systém ONI také přispěl k vyšší regulérnosti závodů, když prokázal a naopak vyvrátil některá tvrzení posádek o nečekaném časovém zpoždění způsobeném nehodou na trati. V jednom případě dokonce systém ONI pomohl posádce, která byla neprávem obviněna z nepřiměřeně rychlé a riskantní jízdy během seznamovacích jízd. Systém totiž prokázal, že vůz se ve skutečnosti v té době pohyboval rychlostí jen 41 km/h.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).