Hlavní navigace

Reakce České televize na článek a rozhovor v deníku Právo 28. 5. 2008

[Tisková zpráva] Česká televize reaguje na článek v dnešním deníku Právo - ČT váhá s vysíláním dokumentu o Kosovu a rozhovor pod názvem Výrobu hradila částečně také Česká televize.

Sdílet

V článku i rozhovoru je citováno tvrzení producenta Aleše Bednáře – „ bylo rozhodnuto…film bude vysílán 17. března. Termín vysílání však byl Českou televizí odložen o jeden měsíc.“ Toto tvrzení je ovšem nepravdivé, protože 17.března neměli jeho tvůrci dokument ULOUPENÉ KOSOVO ještě vůbec dokončený. Dále producent Bednář tvrdí, že ..“programová ředitelka Fričová opětovně rozhodla, že film bude vysílán v nezměněné podobě, a to na ČT2.“ Tento výrok opět není pravdivý, protože autorům bylo jasně řečeno, že jejich dokument je v předložené podobě pro televizi veřejné služby neakceptovatelný pro svou jednostrannost a nevyváženost. Dokument obsahuje pouze pohled a výpovědi jedné strany konfliktu a jeho celkové vyznění by mohlo vyvolávat negativní emoce.

Česká televize měla od předložení obecného námětu zájem tento dokument vysílat. Byla snaha nalézt optimální formu, která by zasadila dokument do objektivního kontextu. Centrum převzatých pořadů proto oslovilo několik zahraničních televizí včetně BBC s dotazem, zda nedisponují dokumentem, který by zachycoval pohled i z „ druhé strany“. Zároveň Česká televize uvažovala o možnosti oba případné dokumenty odvysílat v rámci komponovaného Večera na téma… s následnou diskusí odborníků.

„V této chvíli se nutně musíme zabývat otázkou, zda po té, co byl dokument představen podivným – minimálně morálně pochybným způsobem než v televizní premiéře, může být zařazen do vysílání České televize“, říká programová ředitelka ČT Kateřina Fričová.

Česká televize se zároveň ohrazuje proti aktivitám tvůrců dokumentu ULOUPENÉ KOSOVO, které považuje za flagrantní porušení smlouvy uzavřené s Českou televizí. Na jejím základě je Česká televize držitelem práv k tomuto dílu a nikdo jiný není oprávněn k jeho použití. Všechny veřejné produkce včetně umístění na server You Tube Českou televizi poškozují a to nejen na dobrém jméně, ale zároveň dochází k prokazatelným finančním škodám, jejichž uhrazení bude pravděpodobně televize veřejné služby od tvůrců požadovat.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).