Hlavní navigace

Reakce České televize na údajné odvolání Zuzany Kocumové

[Tisková zpráva] Česká televize rozhodně popírá spekulace, které se objevily v tisku, že spolukomentátorka Mistrovství světa v klasickém lyžování Zuzana Kocumová byla odvolána z Liberce. Tyto informace jsou zavádějící a slečna Kocumová zřejmě mylně interpretovala dvě různé informace.

Sdílet

Ta první je, že komentátoři a spolukomentátoři se na jednotlivých sportovištích střídají. Česká televize má v Liberci nasmlouváno 5 spolukomentátorů, kteří se podílejí na přímých přenosech. Zuzana Kocumová bude například v neděli komentovat s kolegou Markem Svačinou závody na 50 km mužů.

Druhá informace, která s tou první nijak nesouvisí, se týkala skutečnosti, že v rámci jednotného stylu komentování a na základě doporučení jazykových odborníků bylo v Redakci sportu ujednoceno pravidlo o přechylování ženských jmen. Slečně Kocumové bylo skutečně slovně vytknuto, že jako jediná ze všech komentátorů a spolukomentátorů toto oficiálně stanovené pravidlo nedodržuje.

Děkujeme všem divákům České televize za mimořádný ohlas, kterého si velmi vážíme. Do České televize přišlo několik set e-mailů, které velmi různorodě jazykový problém komentovaly. Vnímáme proto celou nešťastně interpretovanou událost jako šanci otevřít celospolečenskou diskusi na téma přechylování ženských jmen.