Hlavní navigace

Reggae – Kořeny: dokument o jamajském fenoménu 25. 8. na ČT2

[Tisková zpráva] Kořeny, z nichž vzešlo reggae, se nazývají rocksteady. Francouzský roztančený dokument o hudebním stylu, který vznikl na Jamajce a byl spjatý s americkým rythm and blues, jazzem a soulem, uvede ČT2 ve čtvrtek 25. srpna od 22:30 hodin.

Sdílet

Stranger Cole, jedna z jamajských hudebních legend se vrací po 40 letech do Kingstonu, aby „zažil zrození něčeho, co už dávno skončilo.“ Je jedním z těch, kteří si přijeli po dlouhé době zavzpomínat na éru rocksteadů, které vznikly v době, kdy se tempo jamajské hudby zvolnilo, a dozrál čas pro styl, který navazoval klid a pohodu šedesátých let. Volně to souviselo s politickou situací, protože Jamajka získala v roce 1962 nezávislost na Velké Británii a město Kingston, které bylo i domovským místem nového hudebního stylu, se slibně rozrůstalo. Zdálo se být dokonce pravým místem k životu, kam přicházelo z venkova mnoho talentovaných muzikantů. Nejen oni však viděli budoucnost Jamajky i svého umění naivně jen v těch nejrůžovějších barvách. Už koncem šedesátých let se objevily problémy: velké přistěhovalectví způsobilo, že práce nebyla najednou pro všechny a z nezaměstnaných se stávali gangsteři. Do té doby prosperující divadla jako střediska jamajské hudby začala bankrotovat, protože lidé se kvůli řádění mladých delikventů ze slumů báli vyjít na ulici.

Rocksteady, to jsou kořeny, z nichž vyrostlo reggae. Když se zeptáte Jamajčanů, většina z nich vám řekne, že dává přednost právě tomuto stylu. Líp totiž zní, líp se zpívá a hraje a má lepší instrumentaci. Reggae je hudební styl, který vznikl, nebo spíše vznikal v průběhu šedesátých let na Jamajce. Jeho nejstaršími předchůdci je ska a rocksteady, tedy styly spjaté s americkým rythm and blues, jazzem a soulem. V textech se zřídka kdy objevovala rastafariánská tématika. Texty se týkaly zábavy, občas se objevila i kritika sociální situace na Jamajce, ale později se zpívalo i o výtržnostech mladých nespokojenců. Reggae se dá vystopovat až koncem roku 1968. Náhle se vytrácí rocksteady a je nahrazeno novým rychlejším stylem.

Hlavním představitelem stylu reggae a rastafariánství se stal Bob Marley. Rastafariánský kult spustila návštěva císaře Etiopie Ras Tafari Makonena později zvaného Haile Selasié na Jamajce. Jeden z jamajských hudebníků označil jeho návštěvu za mystický zážitek, za spatření Spasitele z Písma svatého, pod jehož vlivem se pozornost Jamajky obrátila k Africe. Oslavovaný císař a bojovník proti italskému fašismu se stal pomyslným panovníkem celosvětového černého státu, a tak příznivci reggae nosili trička, opasky, náramky a šály v „posvátných“ barvách etiopské vlajky, tedy ve zlato – zeleno – červené barvě. Dalším poznávacím znamením se staly dredy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).