Hlavní navigace

Regionální vysílání ČT se rozšiřuje a jde za svými diváky

[Tisková zpráva] Regionální zpravodajství České televize bude mít od nového roku exkluzivní prostor na zpravodajské stanici ČT24 a jeho vysílání se rozšíří o více než třetinu stávajícího času. Probíhající restrukturalizace televize veřejné služby totiž počítá s jednoznačnou a divácky čitelnou profilací jednotlivých programových okruhů.

Sdílet

Zpravodajství z regionů se bude i v roce 2011 vysílat ve třech variantách ze studií v Praze, Brně a Ostravě. Od 3. ledna si budou moci diváci naladit každý všední den půlhodinové Události v regionech v 18:00 hodin na ČT24, na Moravě a ve Slezsku navíc komentované Události v regionech+ ve 22:50 hodin. V případě Událostí v regionech a Událostí v regionech+ půjde o 49% narůst vysílacího času a v případě celkového vysílání o nárůst o 38%.

Digitální ČT24 umožňuje vysílání regionálního zpravodajství v podstatně větším rozsahu než je tomu u ČT1. Navíc vzhledem k tomu, že jde o zpravodajskou stanici, je tento přesun pro diváka logický a čitelný. „ Divák České televize by tak neměl do budoucna pátrat, kde najde svůj oblíbený pořad. Drtivá většina zpravodajských relací bude mít svůj domov na ČT24. Devětadevadesá­tiprocentní pokrytí území České republiky nám totiž dává možnost profilovat programové okruhy maximálně autonomně“, dodává šéfredaktor zpravodajství Karel Novák. Zpravodajská ČT24 má výhodu také v tom, že může využít regionálně variantní vysílání i při mimořádných událostech jako jsou volby nebo při ničivých přírodních katastrofách typu povodní. V těchto situacích tak může divákům aktuálně zprostředkovat klíčové události z jejich regionu. Systém regionálního odpojování vysílání České televize se bude vyvíjet i do budoucna. „Regionalizace vysílání je globální trend, který proniká na všechny distribuční platformy včetně satelitního vysílání a také do internetových zpravodajských serverů. Česká televize musí v tomto směru v následujících letech co nejlépe využít možností, které jí digitalizace poskytuje“, dodává manažer programu digitalizace ČT Pavel Hanuš.

Česká televize si je vědoma, že přes pokrytí 99% území republiky existují místa, kde digitální pozemní signál k dispozici není. I s ohledem na tyto lokality bude od počátku ledna umožněno divákům, kteří přijímají programy ČT satelitní cestou, zvolit příjem programu ČT24 ve variantě celostátní, nebo kterékoliv z variant regionálních.

Programový okruh ČT1 však regionální vysílání zcela neopustí. Souhrnné pořady Z metropole a Týden v regionech budou mít i nadále své místo v celostátním vysílání. ČT1 nově nabídne divákům v 17:30 hodin podvečerní zprávy, které přinesou také informace z jednotlivých regionů. Regionální zpravodajství najdete také v bohatém archivu na webu České televize na adrese: www.ceskatele­vize.cz/ vysílání/.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).