Hlavní navigace

Řek Zorba na TV COOL

[Tisková zpráva] Ve čtvrtek 2. 7. uvede TV COOL ve 22 h film, který patří do zlatého fondu kinematografie. Televize spojovaná především s vysíláním kultovních seriálů tak otevírá svůj program i snímkům, které mohou potěšit oko leckterého filmového nadšence.

Sdílet

Řek Zorba se proslavil zejména díky výkonu Anthonyho Quinna. Není však výjimečný jen jím, Oscara v r. 1965 za vedlejší ženskou roli získala Lila Kedrová, za kameru Walter Lassaly a za dekorace Vassilis Photopoulos. Děj filmu je prostý. Basil, mladý anglický spisovatel řeckého původu, přijíždí na Krétu, aby obnovil těžbu v lignitovém dole, který zdědil. Cestou se seznámí s Řekem Zorbou, nezávislým člověkem, jehož nezávislost není založena na velikosti majetku, ale na velikosti ducha.

Málokdo ale o Anthonym Quinnovi, herci s mexicko-indiánskými i irskými předky, ví, že se k herectví dostal náhodou. Jako mladý se živil nejrůznějšími dělnickými profesemi, kde nepotřeboval dobrou znalost angličtiny. Když se ale rozhodl studovat, stal se tento handicap překážkou. Z důvodů zdokonalení jazyka a výslovnosti se přihlásil do hereckých kurzů Katharine Hamilové, kde absolvoval jazykovou a hlasovou terapii. Herecká výuka ho pak natolik zaujala, že se rozhodl stát hercem. V Řeku Zorbovi Quinn dokázal, že to bylo rozhodnutí správné. Předvedl v této roli valéry svého mistrovského herectví, ve kterém i v největší lidské beznaději najde pro diváka alespoň malou dávku štěstí a neutuchající radosti ze života.