Hlavní navigace

Řekl ďáblovi ne – Pavel Záleský v cyklu Neznámí hrdinové – 31. 5.

[Tisková zpráva] Pavel Záleský byl jedním z mála lidí, kteří se v osmdesátých letech minulého století angažovali zároveň v katolické církvi i v disentu. Byl proto neustále pronásledovaný Státní bezpečností. Vypráví o něm nový dokument z cyklu Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy v pondělí 31. 5. na ČT2 od 20:55 hodin.

Sdílet

Pavel Záleský byl podobně jako Máhatmá Gándhí, bojující dávno před ním v Indii proti britským kolonizátorům, stoupencem pasivního odporu vůči utlačovatelům. Když mu byla komunistickým režimem znemožněna práce výpravčího, stal se dělníkem, který kontroloval koleje. Protože kladl při zatýkání pasivní odpor vleže na zemi, postupovali vůči němu příslušníci Státní bezpečnosti mimořádně tvrdě. Byl velmi často bit a dostával speciální pouta, která mu do krve rozdírala ruce. Přesto ve svém odporu vůči komunistickému režimu nepolevil. Patřil k nejstatečnějším kritikům režimu a nenechal se zlomit žádným zastrašováním. Stal se signatářem Charty 77, spoluzakládal Iniciativu sociální obrany a rozmnožoval samizdatovou literaturu. Počátkem osmdesátých let byl ve vazbě společně se známým katolickým aktivistou Augustinem Navrátilem.

U Záleského se začala podepisovat petice moravských katolíků za náboženskou svobodu, kterou inicioval neúnavný Augustin Navrátil. Podepsalo ji 600 tisíc lidí a stala se tak po roce 1968 nejmasovějším projevem odporu vůči komunistické totalitě. Pavel Záleský pokračoval navzdory tvrdému zacházení a permanentní hrozbě vězení ve svých aktivitách a patřil k nejvýraznějším postavám disentu na jižní Moravě.

„Pavla Záleského znám už řadu let a vždycky byl pro mě příkladem člověka, který žil svou víru přes všechny nesnáze osudu poctivě a vytrvale. Státní bezpečnost ho tvrdě pronásledovala, ale on si s ní přesto nezadal. Zachoval se přesně tak, jak zpívá ve známé písničce Svatopluk Karásek a „řekl ďáblovi ne“. Dnes žije Pavel Záleský se ženou Alexandrou v Itálii a na minulost příliš nevzpomíná. Ačkoliv se ani nepovažuje za hrdinu, je třeba jeho osud mladým lidem připomínat, aby pochopili, v jaké době jejich rodiče žili,“ dodává scenáristka a režisérka příběhu Monika Elšíková. Dramaturg Jiří Sirotek, kamera Jaromír Kačer, vedoucí výroby Helena Veselá. Cyklus Neznámí hrdinové – pohnuté osudy vzniká v Redakci aktuální publicistiky, vedoucím projektu je Čestmír Franěk.

Repríza dokumentu Řekl ďáblovi ne na ČT2 4. 6. od 10:00, na ČT24 6. 6. od 7:32 hodin. Více informací: www.ceskatele­vize.cz/program.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).