Hlavní navigace

Rekordně výkonné servery a pracovní stanice společnosti Sun Microsystems předstihly ostatní hráče na trhu

[Tisková zpráva] SANTA CLARA, Kalifornie – 15. srpna 2006, PRAHA – 23. srpna 2006 – Společnost Sun Microsystems, Inc. (NASDAQ: SUNW) upevnila svou vedoucí pozici na trhu serverů uvedením devíti nových serverů Sun Fire a jedné pracovní stanice Sun Ultra s operačním systémem Solaris 10. Nové servery s procesorem UltraSPARC IV+ 1,8 GHz a nové servery a pracovní stanice s další generací procesorů AMD Opteron zvedají laťku pro celý počítačový průmysl a posilují pozici Sunu na trhu.

Sdílet

Sun poté, co nedávno na úkor konkurentů získal největší podíl na trhu serverů, nadále nabízí zákazníkům více možností, jak zvýšit efektivitu a snížit náklady v datovém centru. Žádný jiný výrobce serverů nemá portfolio, které by bylo co do hloubky a rozmanitosti srovnatelné se serverovým portfoliem Sunu. To zahrnuje vysoce výkonné servery s procesory UltraSPARC, systémy x64 a také servery Sun Fire s převratnou technologií CoolThreads. Význam operačního systému Solaris ještě nikdy nebyl v počítačovém průmyslu tak zřetelný. Solaris v poslední době zvýšil svůj podíl mezi zákazníky, kteří původně nepoužívali unixový systém, a celkový počet distribuovaných licencí už dosáhl pěti miliónů.

„Jak dokládá náš růst tržeb v poslední době, serverový byznys Sunu nikdy nebyl silnější,“ řekl John Fowler, výkonný viceprezident Systems Group společnosti Sun Microsystems. „Dnes naši nabídku rozšiřujeme o nové systémy s vyšším výkonem, jež navážou na úspěch našich serverů x64 a CoolThreads a naplno využijí výkon, spolehlivost a virtualizační funkce systému Solaris. S vícejádrovými a vícevláknovými systémy, jejichž nabídka sahá od dvoucestných až po 72cestné, širokým rozpětím cen a možností a s podporou několika operačních systémů vyhoví portfolio Sunu všem požadavkům na počítačová řešení.“

Nové servery a pracovní stanice se setkaly s výrazným ohlasem mezi mnoha zákazníky Sunu včetně institucí Arctic Region Supercomputing Center (ARSC) a High Performance Computing Virtual Laboratory (HPCVL), společností Broadcom, Mentor Graphics, Toshiba Solutions Corporation a Univerzity Michiganu.

„Nejnovější technologie Sunu umožňují výzkumníkům HPCVL ze šesti univerzit a fakult v Kanadě zvládnout víc práce s rychlejším zpracováním a většími pracovními úlohami,“ řekl Dr. Ken Edgecombe, výkonný ředitel instituce High Performance Computing Virtual Laboratory (HPCVL). „Nové servery Sunu s výkonnými procesory UltraSPARC IV+ 1,8 GHz a operačním systémem Solaris 10 nám poskytly pětinásobný nárůst propustnosti. Úzce se Sunem spolupracujeme na ochraně našich dlouhodobých investic do jeho nejnovějších inovací.“

„Arctic Region Supercomputing Center potřebovalo flexibilní, finančně výhodné a vysoce výkonné superpočítačové prostředí pro vědecký výzkum v široké řadě oblastí – například modelování oceánů a klimatu, analýzy vln tsunami, předpovědi regionálního počasí a další aplikace, které vyžadují základní výpočetní dynamiku tekutin,“ řekl Frank Williams, ředitel ARSC. „Nové produkty Sunu s procesory AMD Opteron, obrovskou pamětí, širokým přenosovým pásmem disků a rychlým clusterovým propojením nabízejí finanční úsporu a energeticky účinnou architekturu, což z nich dělá ideální systémy pro naši výpočetně náročnou práci.“

Nové servery Sun UltraSPARC přinášejí až osminásobný nárůst výkonu, jak potvrzuje více než 70 světových rekordů.

Nový procesor UltraSPARC IV+ 1,8 GHz dokládá dlouhodobý zájem společnosti Sun Microsystems na rozvoji platformy SPARC s operačním systémem Solaris 10, která jako jediná nabízí zákazníkům možnost za provozu rychle a snadno upgradovat na nejnovější serverovou technologii. Tyto zdokonalené systémy nabízejí až osminásobný nárůst výkonu proti předchozím generacím procesoru SPARC, vyšší propustnost sběrnic a větší kapacitu paměti, takže se ideálně hodí pro podnikové aplikace, projekty konsolidace a migrace.

Nové servery Sun Fire V490, V890, E2900, E4900, E6900, E20K a E25K, které jsou okamžitě ke koupi, jsou vybaveny novými procesory UltraSPARC IV+ 1,8 GHz, mají dvojnásobnou kapacitu paměti a zdokonalená vstupní a výstupní rozhraní. Sun má nyní na kontě více než 70 výkonových rekordů včetně světových rekordů ve výkonnosti a škálovatelnosti, které překonávají konkurenční servery IBM a HP.

Server Sun Fire V890 s osmi procesory UltraSPARC IV+ 1,8 GHz vytvořil světový rekord výkonu v typové úloze r6iNotes Notesbench se 40 000 uživateli poštovního serveru Domino 7. Sun Fire V890 tímto výsledkem v typové úloze r6iNotes překonal server IBM p5 550 (8 procesorů Power5+ 1,5 GHz) s o 54 % větším počtem uživatelů a dokonce o 40 % překonal mnohem dražší 16cestný server IBM p5 p570.

Server Sun Fire E25K s procesory US-IV+ 1,8 GHz a diskovými poli Sun StorEdge 3510FC vytvořil nový světový rekord v typové úloze systémů pro billing a péči o zákazníky LHS BSCS iX, když zpracoval 1 264 490 faktur za hodinu. To je více než 12procentní zrychlení proti předchozímu světovému rekordu 1 125 179 faktur za hodinu, který vytvořil také Sun Fire E25K ještě s procesory US-IV+ 1,5 GHz.

Server Sun Fire E25K se 72 procesory UltraSPARC IV+ 1,8 GHz překonal o 9 % nejlepší výsledek IBM v typové úloze SPECint_rate2000, který nedávno vytvořil IBM eServer p5 595 se 64 procesory POWER5+ 2,3 GHz.

Server Sun Fire E25K se 72 procesory UltraSPARC IV+ 1,8 GHz dosáhl v typové úloze SPECint_rate2000 o 93 % a 13 % lepšího výkonu než podobné servery Sun Fire E25K s procesory UltraSPARC IV 1,2 GHz a UltraSPARC IV+ 1,5 GHz.

Sun uvádí nový program upgradu pro systémy s procesory Sun UltraSPARC
V rámci programu Sun Fire E6900 nebo E25K Chassis Upgrade Promotion mohou zákazníci za vybrané servery Sunu nebo konkurenčních výrobců bezplatně získat šasi E6900 nebo E25, což jim umožňuje provést konsolidaci takovým tempem, které jim vyhovuje. Protože tyto systémy umožňují kombinovat procesory s různými rychlostmi, lze je přizpůsobit pro nejrůznější pracovní úlohy, aniž by bylo třeba vyměňovat skříň. Zákazníci tak mohou průběžně přidávat nově vyvíjené rychlejší procesory, konsolidovat tisíce aplikací na jediný server se systémem Solaris 10; nahradit starší vybavení IBM Power 4 servery s procesory Sun Fire UltraSPARC IV+ a vyhnout se nákladnému nahrazování skříní za polovinu nákladů v porovnání s konkurenčními systémy IBM. Zákazníci mohou očekávat, že za upgrade od IBM v rámci stejné architektury zaplatí dvojnásobek toho, co je bude stát upgrade na server řady Sun Fire UltraSPARC.

Nové servery Sun Fire x64 překonávají konkurenci výkonem a energetickou úsporností
Sun zároveň uvedl nejvýkonnější a energeticky nejúčinnější servery x64 základní úrovně a také pracovní stanici x64 s nejlepším poměrem ceny a výkonu na trhu.

Servery Sun Fire X2100 M2, Sun Fire X2200 M2 a pracovní stanice Sun Ultra 20 M2, navržené pro vysoce výkonné výpočetní aplikace, přinášejí kombinaci výkonu, energetické efektivity a spravovatelnosti, které se konkurenční systémy x64 nemohou vyrovnat. Server Sun Fire X2200 M2 má až dvojnásobek paměťové kapacity a síťových rozhraní, co ostatní servery v této třídě, což z něj dělá dokonalé řešení pro výpočetně náročné simulace a modelování s rozsáhlými datovými sadami. V počítačích je předinstalován Solaris 10 a navíc mají zákazníci možnost používat standardní distribuce Linuxu a Windows.

Kromě více než stovky světových rekordů, které dosud systémy x64 Sunu vytvořily, nabízejí servery Sun Fire X2100 M2 a Sun Fire X2200 M2 s procesory AMD Opteron další generace a architekturou Direct Connect lepší výkon a energetickou účinnost než podobné servery s procesory Intel.

Server Sun Fire X2200 M2 je nejvýkonnější a energeticky nejúčinnější čtyřcestný server, který dosahuje o 38 % vyššího výkonu a má o 15 % nižší spotřebu energie než systémy založené na procesoru Intel Xeon 5160, jako například HP DL360 G5 nebo Dell PowerEdge 1950.

Server Sun Fire X2100 M2 vytvořil několik světových rekordů v typových úlohách s procesorem řady AMD Opteron 1000, který překonává výkon procesoru Intel Core 2 Extreme X6800. Server Sun Fire X2100 M2 poskytuje alespoň o 52 % vyšší výkon než HP DL320 G4, Dell PowerEdge 850 a IBM xServer 306m.

Úplný seznam více než 100 rekordních výkonových výsledků počítačů Sun x64 najdete na adrese: http://www.sun­.com/x64/benchmar­ks/.

Nové servery Sun Fire X2100 M2 a Sun Fire X2200 M2 se standardně dodávají s komplexní výbavou pro vzdálenou správu, takže je lze spravovat snadno a bez jakýchkoli nákladů navíc. Zabudovaná technologie Lights Out Manager umožňuje na dálku zapnout a vypnout server, ovládat klávesnici, myš, video a média a také monitorovat klíčové součásti hardwaru. Zabudovanou technologii Lights Out Manager lze integrovat s administrativními nástroji jako Sun N1 System Manager, Sun N1 Service Provisioning System i s existujícími řídícími prostředími zákazníků, což zjednoduší správu datového centra a systémových konfigurací, poskytování softwaru a instalace aktualizací.

Pracovní stanice Sun Ultra 20 M2 představuje špičku ve své třídě
Pracovní stanice Sun Ultra 20 M2 překonává ostatní jednoprocesorové pracovní stanice x86 rekordním výkonem při výpočtech s plovoucí desetinnou čárkou (7). S výchozí cenou 995 dolarů zároveň představuje nejvýhodnější pracovní stanici x64 z hlediska poměru ceny a výkonu. Dodává se s předinstalovaným systémem Solaris 10 OS a sadou vývojových nástrojů Sun Java Studio, Sun Java Studio Creator, Sun Java Studio Enterprise a NetBeans.

Služba Sun Refresh Service zaručuje datovým centrům nejrychlejší procesory Společnost Sun Microsystems dále oznámila službu Sun Refresh Service, která umožňuje zákazníkům modulárního systému Sun Blade 8000 stále používat nejnovější a nejrychlejší počítačové moduly. Zákazníci, kteří si tuto službu předplatí, budou automaticky dostávat nové serverové moduly s nejnovějšími a nejrychlejšími procesory AMD Opteron v okamžiku, kdy se dostanou na trh. Každoročně tak získají 40procentní i vyšší nárůst výkonu a samozřejmě také budoucí generace vícejádrových procesorů a budoucí paměťové technologie. Za období tří let mohou zákazníci ušetřit až 40 % celkových nákladů. Podrobnější informace o programu budou oznámeny v příštích měsících.