Hlavní navigace

Reportér ČT D. Macháček oceněn za reportáž, která pomohla postiženým proti tvrdému postupu ministerstva

[Tisková zpráva] Reportér České televize David Macháček z týmu investigativního pořadu Reportéři ČT získal 2. cenu v televizní kategorii soutěže Vládního výboru pro zdravotně postižené občany za reportáž s názvem (Bez)dlužníci.

Sdílet

„Při natáčení reportáže jsem byl zdrcený z toho, když jsem postupně rozkrýval, jak se úředníci a politici dokáží chovat ke zdravotně postiženým. Ta cena patří především všem postiženým, kteří boj s úřednickou byrokracií dlouhé měsíce nevzdávali, nebáli se na ni veřejně upozorňovat a za spravedlnost se prali až do konce. My jsme se jim snažili s kamerou jen pomoci na ten nerovný boj upozornit." Tak vysvětluje svou motivaci autor dvoudílné reportáže (Bez)dlužníci o tvrdém postupu ministerstva vůči firmám, které zaměstnávají zdravotně postižené.

Kvůli několikakorunovým formálním dluhům na sociálním pojištění odmítalo Ministerstvo práce vyplácet podporu firmám zaměstnávajícím zdravotně postižené. Přestože tyto dluhy existovaly jen několik dní a firmy je uhradily obratem poté, co se o nich dozvěděly, ministerstvo trvalo na svém výkladu zákona a podporu postiženým nadále odpíralo. Přístup úředníků změnilo až natáčení dvou reportáží podpořené upozorněním ombudsmana, že ministerská tvrdost nemá žádnou oporu v zákoně. Po více než rok trvajícím vyjednávání dostaly firmy na svůj účet původně zamítnuté dotace. Ministerstvo navíc upravilo zákon tak, aby se podobná neodůvodněná tvrdost už nemohla opakovat.

Reportáž letos již získala Cenu Respektu na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Jihlava 2009. „Snad se zpráva o reportáži dostane i k politikům a úředníkům a třeba se na ni podívají. A pak se začnou chovat tak, aby podobné reportáže už nemusely vznikat," doufá David Macháček.

David Macháček pracuje v České televizi od srpna 2006, odkdy je také členem týmu Reportérů ČT. Snaží se točit především reportáže, které poukazují na často nerovný střet lidí s arogancí politiků, úředníků a zákonů.

Reportéři ČT v premiéře na obrazovce České televize každé pondělí na ČT1 od 21:30 hodin. Více informací: www.ceskatele­vize.cz/repor­terict/

XVI. ročník Ceny VVZPO za publicistické práce byl jako každý rok vyhlášen s cílem upoutat pozornost médií k této problematice a jejich prostřednictvím pozitivně ovlivňovat mínění a postoje veřejnosti vůči osobám se zdravotním postižením. Cena je udělována od roku 1994 za práce na téma zdravotní postižení ve čtyřech kategoriích – televize, rozhlas, tisk a od letošního roku nově internet. Tvorba České televize je v této soutěži oceňována pravidelně.