Hlavní navigace

Reportéři pořadu Na vlastní oči napomohli k zatčení osob, které připravovaly násilné trestné činy

[Tisková zpráva] Díky nové metodě investigativní žurnalistiky se podařilo reportérům pořadu Na vlastní oči napomoci k zatčení osob, které připravovaly násilné trestné činy. Při sledování jejich podezřelých aktivit objevili a skrytou kamerou zdokumentovali závažná fakta o přípravě zločinu. Výsledkem je dnešní zatčení těchto osob Policií ČR.

Sdílet

Praha 10. října 2006 – Pořad Na vlastní oči přichází s novým typem reportáží, které jsou obdobou investigativních dokumentů BBC, kdy reportér pronikne přímo do prostředí, ve kterém se zločin odehrává. V některých případech se tak stane přímým svědkem kauzy. Tento přístup umožňuje dokonalé rozklíčování případu, včetně opatření nezvratných důkazů o zločinu.

První z nového typu reportáží je příběhem skupiny podvodníků, kteří chtějí tunelovat evropské fondy v řádech mnoha desítek miliónů korun. Závažná fakta o přípravě zločinu objevili a zdokumentovali reportéři pořadu Na vlastní oči při prověřování podezřelých aktivit Zdeňka Doležela, bývalého šéfa kabinetu Stanislava Grosse, později Jiřího Paroubka a starosty obce Budišov Ladislava Péti. Reportéři pořadu Na vlastní oči kauzu sledovali od února tohoto roku. Za devět měsíců natočili skrytou kamerou několik desítek hodin záznamu ukazujících přípravu a průběh celé zločinecké operace.

„I pro nás bylo překvapením, když jsme postupně zjišťovali a dokumentovali, čeho všeho jsou ti lidé schopni. Celý vývoj zločinu jsme přitom sledovali vlastně on-line. Zatímco ve všech ostatních kauzách čeští investigativní novináři rekonstruují co se stalo, my jsme zaznamenávali, že se to právě děje,“ říká Radek John, šéf pořadu Na vlastní oči.

Když reportéři pořadu NVO po několika měsících investigativní práce v červenci zjistili, že skupina podvodníků je ochotná přistoupit i k násilným činům, poskytli policii důležité důkazy pro její vlastní prověřování. Paralelně přitom pokračovali ve svém pátrání. Výsledkem je dnešní zatčení těchto osob Policií ČR.