Hlavní navigace

Řešení z oblasti IT dokáží zabránit korupci

[Tisková zpráva] Jednoznačná, přesná a snadno měřitelná kritéria výběrových řízení s transparentní a doložitelnou procedurou jsou hlavní přínosy Elektronického tržiště Ministerstva obrany České republiky. Podezření z ovlivnění výsledků jednotlivých dodavatelských tendrů se tak od nynějška ukazují jako lichá.

Sdílet

PRAHA, 26. července 2007 – SEPO – Systém podpory elektronického obchodování Ministerstva obrany České republiky sklízí mimořádný úspěch. Řešení konzultační a technologické společnosti Logos totiž dokáže v rámci výběrových řízení eliminovat korupční vlivy. Tato skutečnost byla jedním z primárních cílu, které ministerstvo obrany od dodavatelů řešení požadovalo. Elektronické tržiště, které konzultační a technologická společnost Logos vytvořila, se dá navíc během pár týdnů přizpůsobit na míru jakémukoli zákazníkovi.

„Častým tématem provázejícím veřejné zakázky ve státní správě byla totiž obava o jejich korektnost, nebo naopak případná snaha o napadení jejich hodnověrnosti. Ministerstvo obrany se rozhodlo řešit proces veřejných zakázek ve svém resortu vlastním elektronickým tržištěm. Transparentní zveřejnění všech poptávek na internetu zvyšuje konkurenci a garantuje ministerstvu výběr optimální nabídky. Elektronické zpracování výsledků pak zaručuje volbu nejvýhodnější nabídky,“ řekl Pavel Šťovíček, ředitel společnosti Logos.

O řešení už projevily zájem další složky státní správy a komerční sektor. Pro ilustraci se dá charakteristika současného řešení znázornit několika statistickými údaji. V současnosti SEPO vyhodnocuje nabídky více než sedmi tisíc dodavatelů. Výběrové řízení může obsluhovat i dva tisíce zadavatelů tendrů. V tuto chvíli se přes tržiště SEPO vyhodnotilo už více než 30 tisíc výběrových řízení.

„Protikorupční model se opírá o tři pilíře. Zaprvé tržiště definuje jednoznačná, přesná a měřitelná kritéria výběrových řízení. Zadruhé je celá procedura výběrového řízení maximálně transparentní a doložitelná. A v neposlední řadě zatřetí je celý systém ve správě ministerstva obrany – do výběrových řízení tedy nevstupuje žádný další subjekt,“ vysvětlil Marek Otava, obchodní manažer zodpovědný za projekt elektronického tržiště SEPO.

Lákavý je podle průzkumu společnosti Logos pro zákazníky fakt, že tržiště stojí na otevřené platformě. „SEPO je systém připravený na míru Ministerstvu obrany. Nejde tedy o krabicový prefabrikát, který vždy přináší nutnost kompromisu mezi požadavky a možnostmi implementace. Navíc z toho vyplývá mimo jiné i nulová licenční politika. Není tedy nutné platit za licenci, hlídat upgrady, strachovat se, zda nová verze bude podporovat naimplementované funkcionality a podobně,“ řekl Pavel Šťovíček, ředitel společnosti Logos.

Z otevřené platformy vyplývá i nezávislost v případě potenciálních úprav kódu. Vlastník řešení si ho může libovolně dodatečně upravovat. Nenaráží samozřejmě na limity, které krabicová řešení mívají. A to ať už jde o výkonové hranice, počty uživatelů či závislost na technickém zázemí – například na rychlosti připojení.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).