Hlavní navigace

Retro, nový týdeník Redakce zpravodajství České televize

[Tisková zpráva] Cyklus pořadů mapujících design a trendy v Česku po roce 1948 uvede Česká televize od 6. února vždy ve středu na ČT2 před pořadem Události, komentáře. Týdeník se zaměřuje na reálie a fenomény období let 1950 až 1989, včetně reflexe těchto reálií a fenoménů na prahu 21. století. Tématy pořadů tak budou například „Céčka“, „Socialistické samoobsluhy“ či „Tuzex“.

Sdílet

Cyklus Retro odstartuje díl o fenoménu poloviny 80. let, kterým jsou bezesporu „Céčka". Diváky zavedeme za pamětníky tohoto fenoménu i odborníky na aspekty této ojedinělé československé mánie. „Už od prvního dílu chceme nabídnout divákům ČT chytrý, moderní pořad, který se dívá na fenomény minulé doby s nadhledem a bez sentimentu,“ ozřejmuje dramaturg Jan Rozkošný. Moderátorka Martina Vrbová bude fenomén céček, obyčejných plastikových písmenek, zkoumat s ekonomem, analytičkou módy a položí neotřelé otázky i zpěváku Michalu Davidovi, jehož píseň Céčka, sbírám céčka, byl hitem té doby. V reportážích Bohumila Vostala se mj. podíváme za pamětníkem, který viděl zrod céček jako začínající konstruktér, dále za výrobcem, kterého céčka živí už přes 20 let a nahlédneme s psychologem do dětských duší a zjistíme, co milují děti dnes. „Překvapilo nás, že i tolik let od doby, kdy céčka byla masivním artiklem, lze pořád zjistit nové skutečnosti a nově popsat historický kontext,“ říká reportér Bohumil Vostal. Nebude chybět ani pohled od zpravodaje ČT v Košicích Ladislava Kerekeše, který prozkoumal, jak céčkovou mánii prožívali Slováci.

V tvůrčím týmu cyklu Retro jsou vedoucí projektu Michal Petrov. dramaturgové Pavlína Kvapilová a Jan Rozkošný, reportéři Petra Schubertová, Bohumil Vostal, Tomáš Voženílek. Pořad připravují režiséři a kameramani, kteří mají bohaté zkušenosti s natáčením dokumentů, publicistiky a reportáží. Z režisérů jmenujme například Filipa Racka, Vlastimila Urbana, Romana Šantúra nebo Ivana Bareše.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).