Hlavní navigace

Retrofilm Občanský průkaz natočený ve spolupráci s ČT míří do kin

[Tisková zpráva] Nový film producenta a režiséra Ondřeje Trojana a scenáristy Petra Jarchovského Občanský průkaz, na němž se koprodukčně podílela i Česká televize, se vrací do éry normalizace. Zachycuje životní zrání čtyř mladých kamarádů, kteří se po formálním aktu – předání občanského průkazu – ocitají ve světě, v němž musí o uplatnění své individuality tvrdě bojovat.

Sdílet

Snímek, který svým humorem připomíná úspěšné Pelíšky, zachycuje dospívání mladé generace v letech 1973 – 1976. Nad vším visí stín osmašedesátého roku a zároveň i všudypřítomné normalizace. Zatímco místo schůzek, kopec s výhledem na Prahu, umožňuje Petrovi (Libor Kovář), Popelkovi (Matouš Vrba), Alešovi (Jakub Šárka) a Míťovi (Jan Vlček) stále bezprostřední dotek s krajinou dětství, vše ostatní – školou počínaje a rodinou konče – už naznačuje, že život je složitý a mnohdy i krajně nepřátelský vůči pocitům a touhám dospívajících chlapců. Mladíci vidí kolem sebe jen vír frustrovaných postav: jeden z otců je vzteklý, protože se v důsledku událostí osmašedesátého roku ocitl v roli manuálně pracujícího člověka, otec spolužačky se projevuje pro změnu jako zarputilý moralista a žádá ve škole exemplární potrestání jednoho z kamarádů, když přistihne dceru, jak hltá lechtivé verše z jeho sešítku. Rodiče dalšího chlapce (Aňa Geislerová, Martin Myšička) se naopak chovají až křečovitě konformně, aby mohli získat několik nadstandardních výhod, k nimž patří v éře normalizace například dovolená v „polokapitalis­tické“ Jugoslávii.

Kamarádi vidí, že získáním občanského průkazu, se musí i oni tak či onak ponořit do tohoto absurdního víru, který je má připravit o jejich individualitu. Konflikt ve škole, vrcholící odchodem paní učitelky, která je do té doby chrání jako dobrotivá víla a obrušuje ostré hrany života, výslech u esenbáků a další rychle navazující události jim stále více odhalují rozpor mezi jejich představami a ubíjející realitou. Vším navíc prolíná všudypřítomné udavačství, které jednou zhatí dovolenou v Jugoslávii, podruhé připraví šok nezkušeným hudebním nadšencům, kteří jsou surově zbiti, když se chtějí zúčastnit koncertu undergroundové kapely. Vrcholné zklamání způsobí nechtěná výměna kabátů po odchodu z hospody, která odhalí, že jejich někdejší guru z undergroundu, se stal důstojníkem Státní bezpečnosti. Nerozluční kamarádi získávají punc nepřizpůsobivých elementů, nemohou dál studovat a jako strašák se před nimi zjevuje vidina dvouleté povinné základní vojenské služby. Snahu vyhnout se mašinérii drtící individuální štěstí však jeden z nich zaplatí životem.

Dále hrají: Marek Taclík, Jiří Macháček, Oldřich Vlach a další. Film Občanský průkaz vznikl v koprodukci České televize a společnosti Total Help Art T. H. A.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).