Hlavní navigace

Revoluce: Záblesk minulosti

[Tisková zpráva] Listopad 1989 očima španělského režiséra Carlese Bosche přináší koprodukční filmový dokument Revoluce: Záblesk minulosti, který uvede Česká televize ve středu 17. listopadu 2010 od 20 hodin na ČT2. Pořad přináší na obrazovky Centrum publicistiky a dokumentu brněnského studia.

Sdílet

Španělsko-český koprodukční autorský dokument režiséra Carlese Bosche, který byl za svůj předchozí film Bárkaři z Karibiku nominován i na cenu Americké filmové akademie, reflektuje netradičním způsobem a z netypického úhlu pohledu listopadové dny roku 1989. Režisér tehdy jako jediný zahraniční novinář natočil o těchto událostech unikátní film. Po dvaceti letech přijíždí do Čech, aby všechny znovunalezené aktéry konfrontoval se svými vzpomínkami a zaznamenanými událostmi.

Carles Bosch se před dvaceti lety dostal shodou okolností přímo do středu událostí a podařilo se mu natočit zcela unikátní momenty z prvních revolučních dní. Půlhodinovou reportáž odvysílala hned v lednu 1990 katalánská televize.

Režisér se po dvaceti letech setkává se všemi tehdejšími aktéry ze své reportáže a společně hledají odpovědi na několik klíčových otázek, například, co vedlo k událostem, které odstartoval 17. listopad, v čem se česká společnost změnila, a jak lze s odstupem nahlížet naši přítomnost.

Výjimečný dokumentární projekt, na kterém se Česká televize podílela jako koprodukční partner, je určený nejen pro české, ale především pro evropské, ale i americké publikum. Premiéru zkrácené hodinové verze mohli diváci vidět při loňském dvacetiletém výročí sametové revoluce, nyní má premiéru celovečerní verze filmu.