Hlavní navigace

Muž, který se vzepřel – Richard Glazar v cyklu Neznámí hrdinové – 23. 5.

[Tisková zpráva] Ve vyhlazovacím táboře Treblinka vypukla r. 1943 vzpoura několika set vězňů. Jen pár desítkám se podařilo uprchnout, mezi nimi i Richardu Glazarovi. Přežil, aby mohl podat svědectví o nacistických zločinech. Vypráví o něm nový dokument z cyklu Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy v pondělí 23. května na ČT2 od 20:55.

Sdílet

Richard Glazar (*1920) se narodil v Praze a vystudoval gymnázium. Po obsazení Československa mohl z rasových důvodů pracovat pouze jako zemědělský dělník. V září 1942 byl deportován do Terezína, později do Treblinky ve východním Polsku. V srpnu 1943 vypukla v tomto nacistickém vyhlazovacím táboře vzpoura několika set vězňů. Jen pár desítkám se podařilo uprchnout. Byl mezi nimi i Richard Glazar. Po nebezpečné cestě Polskem se dostal do německého Mannheimu. Žil zde s falešnými doklady, živil se jako kovář a dočkal se osvobození. V padesátých letech byl pronásledován komunisty. Emigroval do Švýcarska. Svědčil u soudů s nacistickými zločinci. Napsal také knihu vzpomínek Treblinka, slovo jak z dětské říkanky.

„Příběh Richarda Glazara ukazuje, že tradované klišé, podle kterého se Židé nacistům nevzepřeli a šli na smrt „jako ovce na porážku“, je nejen hrubě nespravedlivé, ale také nepravdivé. Židé v Treblince, těch pár stovek vězňů, které nacisté nechali dočasně naživu, se vzepřít dokázalo. Byli přitom v situaci, která se nedá srovnávat s ničím, co lidé předtím i potom zažili,“ říká autor námětu Adam Drda.

Režie Vítězslav Romanov, kamera František Okrouhlík, dramaturgie Aleš V. Poledne, vedoucí výroby Helena Veselá. Cyklus Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy vzniká v Redakci aktuální publicistiky a vedoucím projektu je Čestmír Franěk.

Repríza dokumentu Muž, který se vzepřel na ČT2: 24. 5. v 13:15 hod.

www.ceskatele­vize.cz/program