Hlavní navigace

Richard Rybníček bude generálním ředitelem FEBIO TV

[Tisková zpráva] Manažer roku 2005, muž, který změnil slovenský mediální trh a zachránil veřejnoprávní televizi bude generálním ředitelem FEBIO TV!

Sdílet

Richard Rybníček , v 80. letech bubeník legendární slovenské undergroundové kapely Bez ladu a skladu opouští po třech letech funkci generálního ředitele Slovenské televize (STV).

Rybníček nastoupil do čela STV v lednu 2003, kdy přišel z místa ředitele komerční televizní stanice JOJ, kterou vybudoval v Košicích z regionálních stanic (na stejném principu vznikla kdysi česká Prima) a pak přestěhoval do Bratislavy. Tam se pod jeho vedením stala největším konkurentem slovenské sestry Novy – komerční televize Markíza.

Není divu, že poté byl zvolen generálním ředitelem veřejnoprávní Slovenské televize, která se nacházela ve velmi zlém stavu a jejíž sledovanost byla na minimu.

Během jeho působení v STV nezůstal ve veřejnoprávní televizi kámen na kameni.

Postupně odstranil nadměrnou zaměstnanost (propustil polovinu zaměstnanců), zrušil nevýhodné smlouvy a prosadil "radikální racionalizaci fungování televize ve všech oblastech“.

Richard Rybníček tak změnil slovenskou mediální scénu a i pro české prostředí se stal vzorem změn, kterými by měla projít také česká veřejnoprávní televize. Přitom to vše dokázal s cca čtvrtinovým rozpočtem než s jakým disponuje Česká televize.

Z krachující televize vybudoval úspěšnou a prosperující organizaci a vrátil jí respekt občanů. V současnosti je hospodaření Slovenské televize přebytkové, průběžný hospodářský výsledek k dnešku činí zisk okolo 50 mil. Sk, na účtech STV je denní průměrný zůstatek víc než 300 mil. SK. Pro porovnání, v den nástupu Richarda Rybníčka do funkce byl zůstatek na účtu STV jen 14 mil. SK a dluh ve výši 590 mil. SK.

Richard Rybníček se tak vypracoval na jednoho z nejúspěšnějších manažerů v oblasti médií ve středoevropském prostoru.

FEBIO TV v něm získává odborníka, jakého zatím český televizní trh nabídnout nemůže.

Richard Rybníček (36) se narodil 7.11.1969. Nejdříve vystudoval Střední obchodní akademii. Do ČTK nastoupil po ukončení studia oboru televize na Katedře žurnalistiky Univerzity Komenského v Bratislavě. Byl jeden rok mluvčím bratislavského magistrátu, v roce 1995 odešel na dvouleté studium na Univerzitu Friedricha Wilhelma v Bonnu, kde se věnoval především politologii a mezinárodním vztahům. Výkonným ředitelem Institutu pro veřejné otázky byl do roku 2000, kdy se stal manažerem České produkční pro Slovensko. U toho zaměstnavatele působil do roku 2002 jako generální ředitel televize Global, která byla během jeho působení přejmenována na JOJ a přestěhovala se z Košic do Bratislavy. Za generálního ředitele Slovenské televize ho zvolil parlament na návrh Rady Slovenské televize v roce 2003.

Odborný ekonomický týdeník Trend jej na základě hlasování předplatitelů a slovenských top manažerů vyhodnotil jako Manažera roku 2005.