Hlavní navigace

Řím

[Tisková zpráva] V pátek 8. 2. uvede Česká televize první díl úspěšného seriálu Řím. Historické televizní drama vzniklo v koprodukci společností BBC, HBO a italské RAI. První série byla vyrobena roku 2005 a téhož roku byla na HBO odvysílána. Druhá série byla poprvé odvysílána na počátku roku 2007. Diváci ČT uvidí prozatím první sérii, která má dvanáct dílů.

Sdílet

Seriál je velkolepá historická sága zobrazující období násilné přeměny Římské republiky na Římské císařství. Hlavními hrdiny jsou dva obyčejní římští vojáci, kteří se náhodně zapletou do historických událostí starověkého Říma. Zemí zmítala občanská válka a rozpad politického uspořádání byl tehdy vhodnou příležitostí pro ambiciózní muže a ženy.

První díl začíná roku 52 před Kristem. Čtyři sta let po založení republiky je Řím nejmocnějším městem světa. Kosmopolitní metropole s miliónem obyvatel tvoří srdce obrovského impéria. Republika založená na principech sdílené moci a nelítostné individuální soutěživosti nikdy nedovolí jedinému muži získat absolutní moc. Avšak nyní se otřásají samotné základy těchto principů, podryté korupcí a nesváry. Po osmi letech válčení se dva vojáci Lucius Vorenus a Titus Pullo bezděčně ocitají ve víru událostí, které ovlivní dějiny celého Říma.

Bouřlivá éra mezi zánikem republiky a zrozením impéria je zobrazena nejen pohledem do řad vysoké římské společenské vrstvy, tvůrci se zaměřili i na příhody lidí nižších sociálních tříd a vyprávějí o lásce a zradě, vládcích a otrocích, mužích a jejich ženách. Řím je v seriálu vykreslen jako místo plné násilí, bitev, pletichaření a neřesti. Krev, špína, brutalita, nahota a sex tím vším je jeden z nejnákladnějších a nejvýpravnějších seriálů doslova nabit.

Řím je první anglicky mluvený seriál, který byl kompletně natočen v zemi, kde se anglicky oficiálně nemluví (točeno v Itálii). Samotné natáčení seriálu trvalo celý rok, tvůrci spolupracovali s předními historiky, kteří dohlíželi na veškeré prostředí, dekorace, kostýmy, rekvizity a další historické detaily. Rozpočet se vyšplhal na neuvěřitelných 100 miliónů dolarů, čímž se řadí k nejdražším seriálům na světě. Mezinárodní štáb, který mimochodem tvořilo přes 350 lidí, disponoval největší zastavěnou plochou na světě, jež zahrnovala cca 20 000 m2. Seriál Řím získal 3 ceny Emmy z celkových sedmi, na které byl nominován, získal i několik dalších ocenění a nominaci na Zlatý glóbus.

Seriál Řím vysílá ČT 1 od 8.2. každý pátek vždy ve 22:10.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).