Hlavní navigace

Robotické operace ve formátu 3D Full HD

[Tisková zpráva] Odborníci sdružení CESNET a Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem zrealizují 19. října letošního roku internetový stereopřenos v reálném čase ve formátu 3D Full HD z chirurgických operací provedených pomocí robota da Vinci. Robotické operace se uskuteční v Masarykově nemocnici a budou přenášeny do areálu brněnského výstaviště na 5. ročník Mezinárodního kongresu miniinvazivní a robotické chirurgie, který zde bude probíhat od 17. do 20. října (další informace: http://www.kmrch.cz/).

Sdílet

Podobný přenos zajistil CESNET letos 10. června. Stereopřenos ve formátu 3D Full HD tehdy putoval z operačního sálu Masarykovy nemocnice do sídla sdružení CESNET v Praze (fotodokumentace z přenosu: http://www.ces­net.cz/new/2010­/3Dprenos/). On-line přenos byl zprostředkován 10gigabitovým spojem v rámci standardní infrastruktury národní výzkumné sítě CESNET2. Datový tok dosahoval během přenosu rychlosti přibližně 2,5 Gb/s a zpoždění signálu v přenosovém řetězci bylo menší než 1 ms, což umožňovalo sledování v reálném čase. Podobné parametry bude mít i přenos chystaný na 19. října. Stejně jako v červnu bude i tentokrát CESNET na přenosu spolupracovat se společností AV Media.

Speciální přenosové zařízení pro realizaci streopřenosu ve formátu 3D Full HD vyvinul CESNET v průběhu svého výzkumného záměru Optická síť národního výzkumu a její nové aplikace. Pro zobrazení přenesených dat využívá stereoprojektor F10 AS3D ProjectionDesign, který CESNET pořídil pro potřeby podobných experimentů. Použité řešení umožňuje přenášet současně až čtyři 3D HD signály v každém směru.

Přenosy ve formátu 3D Full HD nastiňují možnosti využití této technologie přímo při chirurgických výkonech, ale i při studiu stávajících i budoucích lékařů. Právě pro odbornou veřejnost je určena i připravovaná ak­ce.

Podobné přenosy může sdružení CESNET v blízké budoucnosti realizovat ve spolupráci se kteroukoli z dvaceti tuzemských nemocnic, které sídlí ve městech, jež jsou připojena na DWDM síť sdružení CESNET. Vážně se o podobné projekty zajímají například nemocnice v Olomouci nebo Hradci Králové.

Více o robotu da Vinci: http://biomed­.brown.edu/Cou­rses/BI108/BI108_2005_Gr­oups/04/davin­ci.html

Sdružení CESNET bylo založeno vysokými školami a Akademií věd ČR.. V současnosti je financováno především z prostředků vládní Rady pro výzkum a vývoj a z prostředků svých členů. Sdružení se zabývá výzkumem a vývojem informačních a komunikačních technologií, buduje a rozvíjí národní multigigabitovou optickou síť CESNET2 určenou pro výzkum a vzdělávání. Díky výzkumným aktivitám a dosaženým výsledkům sdružení CESNET reprezentuje Českou republiku v projektu budování panevropské sítě GÉANT a podílí se aktivně na jeho realizaci. Kromě jiného se zabývá využitím vysokorychlostních sítí pro sdílení multimediálních dat, a to jak synchronně formou videokonferencí a sdílených aplikací, tak i asynchronně formou streamingu. Více na www.cesnet.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).